A Regionális Energiagazdasági Központ (REKK) vezetője a beszélgetésen a kockázatok nagyságára figyelmeztetett, és megjegyezte, hogy az adófizetők pénzét más fontos beruházásokra is lehetne költeni.
Antal Dániel, a Bankárképző tanácsadója, az AmChem energetikai bizottságának vezetője óvott attól, hogy a Paksi Atomerőműben termelt áram árát referenciaként tekintsék, hiszen abban nincs benne a beruházás költsége. Az atomerőművi beruházás finanszírozására a magyar állam a jelenlegi helyzetben nem találna hitelezőt - tette hozzá.
Kaderják Péter, a részben állami tulajdonú CEZ energetikai holding adatait idézve elmondta, hogy az atomerőműben termelt egy megawattóra áram költsége - figyelembe véve a beruházást is - 47 euró, amiből a beruházás 27 eurót tesz ki, 8 euró a fix költség, 12 euró pedig az üzemanyag ára. A tisztaszén technológiával az áramtermelés költsége 85 eurót tesz ki, és ebben a beruházás 38 euróval szerepel, míg a fix költség 9 euró és további 38 euró az üzemanyag ára. A kombinált ciklusú áramtermelőknél a beruházási költség ugyan csak 8 eurót tesz ki, és mindössze 5 euró a fix költség, de 51 euró az üzemanyag, és további 14 euró az üvegházhatású gázok ára.
A REKK vezetője szerint Magyarországon még további két költségelemet is figyelembe kell venni: egyrészt a hálózat megerősítését, másrészt - a villamosenergia-rendszer egyensúlyának fenntartása miatt szükséges - tározós vízi erőmű építésének költségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.