BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Pelikán elvtárs jut eszembe a radikális reformtervekről"

Pelikán elvtárs jut eszembe a különböző radikális gazdaságpolitikai reformtervekről. Bacsó Péter örökbecsű filmjében a gátőr ül a faágon, miközben - az alatta hömpölygő hullámoktól nem zavartatva - gyakorol a koncepciós per tárgyalására. Félelmetesen aktuális metafora – írja a Népszabadságban Vígvári András közgazdász.

A vállalkozók kormányozni akarnak, a jegybankelnök társadalompolitikai tanácsokat ad, a kormány pedig Patyomkin-falvakat épít – írja Vígvári András a Népszabadságban. A valóság mintha ma sem zavarná az ország gazdasági és politikai elitjét; gondolatai és cselekedetei is provinciálisak és doktrinerek. A "kritikus tömegről" értekező válságkezelő csak azt a kérdést nem teszi fel, hogy drasztikus megszorítások után miért termelődtek újra a gazdaság problémái. A dübörgő gazdaság közelmúltbeli hirdetői ma apokalipszist látnak.

A neoliberális reformok mögött két előfeltevés húzódik meg. Az egyik, hogy a piac, a smithi "láthatatlan kéz", ha hagyják, minden körülmények között hatékony megoldást szül. Ezt a szakma piaci fundamentalizmusnak nevezi. A fejlett országok uralkodó közgazdaságtanából ez a felfogás már régen kiszorult, sőt a válsággal a "nem egyensúlyi" közgazdasági iskolák (marxizmus, keynesianizmus) tőlünk nyugatabbra valóságos reneszánszukat élik.

A másik feltevés, hogy a magyar gazdaság felzárkózását a fejlett országok mintáinak automatikus követése, illetve a külföldi tőkebeáramlás biztosítja. A tények azt mutatják, hogy a tőkeimporton alapuló válságkezelés és a hazai privatizáció országunk félperifériás helyzetét erősítette meg. Az elmúlt húsz év sodródó hazai gazdaságpolitikája meg sem próbálta megtalálni (megőrizni) a hazai gazdaság azon szektorait, amelyre a felzárkózás stabilan építhetett volna.

A sokszor magasztalt hazai tőkevonzó képesség olyan egyedi alkukon, éves kihatásait tekintve ezermilliárdos nagyságrendű vállalati kedvezményeken nyugodott, amely jelentősen torzította a versenyt, kiszorítva a hazai termelést. Ráadásul e támogatások kitermelése érdekében magasan kellett tartani az adóterhelést. Az 1990-es évek elejétől állandósult alacsony foglalkoztatás, valamint a mélyszegénység terjedése nem választható el a követett gazdaságpolitikától.

Az itthon uralkodó közgazdasági felfogás nem számol azzal az egyszerű összefüggéssel, hogy a gazdasági törvényszerűségek nem elválaszthatók az ország fejlettségétől. Mindannyian tudjuk, hogy milyen következménye van annak, ha egy gyermeknek felnőttnek való gyógyszert adnak... Ezt kellene figyelembe venniük azoknak a közgazdászoknak is, akik tértől és időtől független recepteket ajánlgatnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.