A közgazdász szerint az MNB korábban az erős forint inflációt visszaszorító hatásában bízott – mint kiderült, alaptalanul – most meg egy olyan árfolyamot szeretne, amely megvédi a bankokat a devizahitelek bedőlésétől, teljesen függetlenül attól, hogy ennek az árfolyamnak milyen hatása lenne a foglalkoztatásra, a fizetési mérlegre vagy a nemzetgazdaság növekedésére. Holott – írja a Népszavában Róna Péter – sem az MNB sem az égvilágon senki nem tudja megmondani, hogy milyen árfolyamra lenne szükség a tartós gazdasági egyensúly létrehozatalához és fenntartásához.
Róna szerint sokan, maga a kormány is, úgy gondolja, hogy az euró bevezetése véget vetne az árfolyamkockázatnak, az árfolyam kockázat kiküszöbölése pedig nagyban hozzájárulna a gazdasági egyensúly kialakulásához, tőkevonzó- és versenyképességünk visszanyeréséhez. De ez csak egy csalóka látszat. Valójában az árfolyamkockázat átalakulna hitelkockázattá, ami a reálszféra hosszú vergődését eredményezné.
Ez történt Görögországgal, ahol a helyzet komoly társadalmi feszültségeket okozott, Portugáliával, Írországgal és Spanyolországgal, és ez történik most az eddig bezzeg országnak vélt Szlovákiával. Az euró gyors bevezetése, mint válsággyógyító ír nem több a szellemi szélhámosságnál. Mint ahogy azt az Európai Parlament gazdasági bizottsága és az Európai Jegybank számos részletes tanulmánya leszögezte, az euró bevezetése a reálszféra tényleges konvergenciájának hiányában hiú és veszélyes ábránd – zárja elemzését Róna Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.