BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sitglitz: Miért nem elegendő az Obama-csomag?

Voltak, akik azt gondolták, Barack Obama megválasztása mindenben fordulatot hoz Amerika számára. A jóváhagyott hatalmas ösztönző csomag, az ingatlanválság kezelését célzó program és a pénzügyi rendszer stabilizálására szánt tervek ellenére nem következett be fordulat, ezért egyesek máris okolják az elnököt és csapatát.

Obama egy szabadesésben lévő gazdaságot örökölt, ezért a beiktatása óta eltelt rövid időben nem is volt esély a zuhanás megállítására. Bush elnök a hivatali idejének utolsó hónapjaiban olyan bénultságot mutatott, mint az autó reflektorfényébe került szarvas. Ehhez képest megnyugvást jelent, hogy az Egyesült Államoknak van végre olyan elnöke, aki képes cselekedni. A különbség pedig óriási lesz, már az eddigi tettei miatt is - írja Joseph E. Stiglitz, a Kolumbia Egyetem közgazdászprofesszora.

Sajnos amit tesz, még így sem elégséges. Az ösztönző csomag ugyan hatalmas, az egyharmadát azonban elviszi az adócsökkentés. Márpedig ez utóbbi nagy részét valószínűleg megtakarítják a kedvezményezettek, mivel óriási tartozásaik vannak, gyorsan esik a vagyonuk értéke, ráadásul tartaniuk kell a terjedő munkanélküliségtől (amely a fejlett ipari államok sorában a legrosszabb segélyezési rendszerrel párosul).

Az ösztönző csomag közel fele csupán arra jó, hogy kompenzálja az egyes államok kiadáscsökkentései által kiváltott összehúzódást. Amerika 50 államának egyensúlyban kellene tartani a gazdálkodását, az összesített hiányukat azonban már néhány hónappal ezelőtt is 150 milliárd dollárra becsülték. Most már jóval nagyobb számról lehet szó, mert egyedül Kalifornia deficitje kitesz 40 milliárdot.

A háztartások megtakarításai végre emelkedni kezdenek, ez hosszabb távon ugyan egészséges a családok pénzügyei szempontjából, katasztrofális azonban a növekedés számára. Egyidejűleg a kivitel és a beruházások szintje is esik. Az amerikai gazdaság stabilizátorai (a progreszszív adórendszer és a jóléti ellátás) ugyan erősen meggyengültek, de némi ösztönző hatás továbbra is várható tőlük, csakúgy, mint a GDP 10 százalékára rúgó költségvetési hiánytól. Röviden: az ösztönzés ugyan erősíti majd az amerikai gazdaságot, de ahhoz valószínűleg nem eléggé, hogy robusztus növekedés induljon el. Ez pedig rossz hír a világgazdaság többi része számára.

A fellendülést célzó Obama-tervek elégtelensége azonban nem az ösztönző csomagból ered, hanem a pénzügyi piacok életre keltését célzó, gyenge erőfeszítésekből. Az ebből eredő bukás több fontos leckével szolgál a világ többi országa számára, amelyek – már most vagy később – szembesülni kényszerülnek bankjaik hasonló problémáival. A banki szerkezetváltás halogatása költséges, mind a mentőakciók növekvő terhei, mind az időközben elszenvedett gazdasági veszteségek miatt.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.