Az államfő, Viktor Juscsenko egyébiránt – taktikai érzékét fitogtatva – felszólította a valutaalapot, hogy gyakoroljon nyomást a kormányfőre, kényszerítse ki hasonló módon az ottani törvényhozásból a bankok feltőkésítésének – nyilván kellően népszerűtlen – elfogadtatását. Mint a Reuters emlékeztet, Tyimosenko és Juscsenko a 2004-es narancsos forradalom idején még szövetségesek voltak, utóbb azonban ellenfelekké váltak.
A Nemzetközi Valutaalap még tavaly jóváhagyott egy 16,4 milliárd dolláros hitelkeretet Kijev számára, ebből az első, 4,5 milliárdos hányadot nyomban a jóváhagyás után folyósították. A második, 1,84 milliárdos részlet felszabadítását azonban – az ígért fiskális szigorító intézkedések elmaradása miatt – megtagadta az IMF, amelynek tárgyaló küldöttsége a múlt héten hosszas megbeszéléseket folytatott az ukrán fővárosban, követelve az eredetileg vállalt, nulla-deficites éves államháztartási terv végrehajtását. A Reuters szerint azonban a valutaalap képviselői utóbb belátták, hogy a követelés a jelenlegi feltételek között teljesíthetetlen, ezért bizonyos összegű deficit beiktatását tudomásul vették, ha annak finanszírozásra elfogadható módon szavatolható.
Az ukrán törvényhozás – az államháztartás egyensúlyának elvárt javítása végett – megemelte a fogyasztási adókat, az ottani állami gázipari nagyvállalat – a Naftogaz – pénzügyi szanálásának módjáról azonban nem tudott megállapodásra jutni. Kijev szerette volna elérni, hogy az IMF vonja össze, és folyósítsa egyben a második és a – májusban esedékes – harmadik, 3,7 milliárd dolláros hányadot, erről azonban az alap képviselői még nem döntöttek.
Ukrajnának óriási szüksége lenne az újabb hitelekre, mert a kivitelének jelentős hányadát adó acélipari és vegyipari termékek iránt megcsappant a kereslet. Az ipari termelés 2009 első negyedévében 32 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi, azonos időszakban kimutatottól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.