A legnagyobb európai hitelminősítő szerint akkor is várható az uniós tagországokban működő leányvállalatok támogatása, ha maga az anyabank segítséget vesz igénybe országának kormányától.
A Fitch szerint még az sem kizárt, hogy ez a támogatás kiterjed az EU határain túli érdekeltségekre, bár ennek esélye már csak eseti alapon ítélhető meg. Ha egy külföldi érdekeltségű bankot hagynának nem fizetővé válni a kelet-európai térségben, az azzal a valós veszéllyel járna, hogy az adott országban az összes külföldi érdekeltségű bankból megindulhat a betétek kimenekítése, sőt a térség egészére kiterjedő járvány is kialakulhat, ami már a pénzügyi stabilitást fenyegetné, áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Moody''s Investors Service nemrégiben kiadott elemzésében mindazonáltal azt írta, hogy a fő kelet-európai piacok "hosszú és mély recesszióba kerültek", és helyzetük romlása negatív besorolási nyomást gyakorol az itt működő bankérdekeltségekre.
Ez előbb-utóbb a tulajdonos nyugati bankok kockázati osztályzatainak gyengülését is okozhatja, ha az adott anyabank kelet-európai tevékenysége a cégcsoport működésének jelentős hányadát teszi ki. A Moody''s szerint a romlási folyamat nyomán "szelektívebbé" válhat a nyugat-európai tulajdonos bankok által a kelet-európai érdekeltségeknek nyújtott támogatás, ami még további lefelé ható besorolási nyomást gyakorolhat a leánybankokra. A Fitch a csütörtöki elemzésben, a banki kinnlevőség-portfoliók lehetséges nem teljesítővé válási arányait felmérve stresszhelyzeti teszteket végzett, és ennek alapján három csoportba osztotta a kelet-európai országokat. A legkevésbé sebezhető csoportba került Csehország, Lengyelország, Szlovénia, Szlovákia és Törökország.
A mérsékelten sérülékeny - egyben legnépesebb - osztályban van Magyarország, mások mellett Litvániával, Észtországgal, Horvátországgal és Romániával együtt, a legsérülékenyebb három ország pedig Lettország, Ukrajna és Kazahsztán. A Fitch az elemzésben a kelet-európai térség egészére átlagosan 3,1 százalékos gazdasági visszaesést jósol 2009-re, és jövőre is csak 1,4 százalékos növekedést vár. A hitelminősítő szerint az idei évre valószínűsített GDP-csökkenés "különösen súlyos és hirtelen recesszió" a tavalyi 4 százalékos térségi növekedés után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.