"A pénz, a pénz! Ez ám a bökkenő.
Ez életünkben a szekérkenő.
Nélküle a kerék lassan forog,
S forgása közben szörnyen nyikorog."
Petőfi mindössze 21 éves volt, amikor - egyébként duhaj szellemű és bővérű verselések közepette - többször is megörökítette a pénzhiányhoz való "nagyvonalú" viszonyát. Manapság, amikor a rendszerváltás utáni magyar demokrácia is ebben a már nagykorú, de még tapasztalatlan életkorban van, a pénzügyekhez és a költségvetéshez való általános állampolgári hozzáállás sokban emlékeztet a költő könnyed szellemiségéhez. De hát Petőfit nem a közgazdasági racionalitásáért tiszteljük – szögezi le a Népszabadságban a pénzügyminiszter.
2006-ban a magyar szocialisták és liberálisok legfőképpen azzal a közös szándékkal újították meg koalíciójukat, hogy végre rendet tegyenek az államháztartás korábban sokszor spontánul formálódó, pillanatnyi és vélt érdekeknek, vitatható értékeknek teret adó rendszertelenségében. A rendcsinálásra szerfölött szükség volt, hiszen 2006-ra vált egyértelművé, hogy a megelőző hat-nyolc évben működő kormányok a gazdasági növekedés és a jóléti felzárkózás mítoszának bűvöletében nem fordítottak kellő figyelmet a hiány és az adósság alakulására, nem látták vagy legalábbis nem vették kellően figyelembe a stratégiai átalakítások szükségességét, a reformok elodázhatatlanságát és lehetőségét.
A Horn-kormány sikeres makrogazdasági stabilizációját követően - kb. 1997 és 2005 között - a GDP növekedési üteme minden évben meghaladta a 4 százalékot, ami kiemelkedő volt az Európai Unióban. A növekedés hozamából részesedtek az állampolgárok, a vállalkozások, a közszolgálati szektor. A növekedés sikere ugyanakkor elfödte, hogy Magyarországnak egyre ijesztőbb méretű adóssága keletkezik, eltakarta, hogy a személyes és a gazdálkodói szektorban és leginkább az állami-önkormányzati-közszolgálati szférában egyszerre van jelen a pazarlás és a pénzszűke.
Az egyoldalú sikerek politikai ihletettségű mámoraiban nem vált (nem is válhatott) közismertté és általánosan elfogadottá, hogy a korábbi államháztartási mechanizmusokat, a finanszírozási és felhasználási gyakorlatot már nem lehet folytatni: alapvető reformok kellenek – írja Veres János egész oldalas elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.