Az elemzők szerint a pozitív változás részben a központi bankárok véleményeinek köszönhető, akik a gazdasági felépülés jeleire hívják fel a figyelmet. Az amerikai bankok stressz-teszt eredményei pedig a befektetőkre is megnyugtatóan hatottak.
A Bloomberg Professional Global Confidence Index az áprilisi 21,20 pontos értékről májusban a 38,72 pontos szintre ugrott fel. „A felmérés kezdete óta, vagyis 2007 novemberétől kezdődően nem volt ekkora index-szint emelkedés“ – mondta Josef Stoulil, a CAPITAL PARTNERS elemzője, hozzátéve: „Tekintettel arra, hogy az index 50 pontos szint alatt áll, ez még mindig azt jelzi, hogy a pesszimisták száma túlsúlyban áll az optimisták táborával szemben.“
„Az Egyesült Államokbeli résztvevőktől érkezett indexadatok arról tanúskodnak, hogy a világ legnagyobb gazdaságába vetett bizalom a 23,90 pontos szintről 34 pontra emelkedett,“- közölte a szakértő, aki szerint az érzelmi hozzáállás Japánban is javult, itt a bizalmi index 22,2 pontról 29,6 pontos szintre emelkedett, míg Nyugat-Európában ugyanez 14,2 pontról 23,7 pontos szintre szökkent.
A válaszadók többsége kevésbé van meggyőződve arról, hogy a rövid távú kamatlábak esni fognak. Nagy-Britanniában, Dél-Koreában és Ausztráliában a központi bankok a benchmark kamatlábakat változatlanul hagyták. „A globális felépülés bizonyára eltart még egy ideig. A legfőbb veszélyforrás az lehet, ha a központi bankok esetlegesen túl korán húzzák meg a monetáris politika „csavarjait” – vélte Stoulil.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.