BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A legnagyobb problémát az alacsony képzettségűek jelentik

Magyarországon súlyos és régóta tartó probléma van a munkakínálattal – állapítja meg a Magyar Nemzeti Bank tanulmánya, amelyet a portfolio.hu ismertetett.

A 27 tagú Európai Unió átlagához képest a lemaradást alapvetően négy csoport okozza: az alacsony képzettségűek, a nyugdíjkorhatárhoz közeliek, a fiatalok és a szülőképes korú nők (kismamák) - írja a portfolio.hu.

Három kategóriában is messze a legkisebb a magyar munkavállalási hajlandóság a régióban, de az 50 év felettii körben is csak Lengyelország előzi meg kissé hazánkat.

A szülőképes korú nők esetében a legkézenfekvőbb magyarázatnak a gyermekvállalással kapcsolatos szociális ellátás tűnik , írják a szerzők, amit alátámasztani látszik a nők korosztályos vizsgálata is. Egészen 40 éves korig a magyar nők aktivitása alacsonyabb, mint az EU15 átlaga, majd ezt követően 55 éves korig bezárólag meghaladja azt, és 55 éves kor felett újra megfordul a reláció. (Magyarországon az effektív nyugdíjkorhatár a nők esetében 58,2 év.)

A kormány tervei szerint háromról két évre rövidülne a gyes, míg duplájára nő a gyed igényléséhez a biztosítási jogviszony.

A jövő héten parlamenti szavazásra bocsátandó javaslat szerint a változtatás nem érintené a már megszületett gyermekeket, csak a 2010. április 30-a után világra jött gyerekekre lesz érvényes.

A szakma eddigi számításai szerint a szülők 4,2 százalékát érinti majd a változtatás, akik ennél rövidebb ideig voltak biztosítottak.

A gyed továbbra is a gyermek kétéves koráig fog járni, a gyes időtartama azonban a mostani 3 évről 2 évre csökken majd. A gyes időtartamának megkurtítása mintegy 70 ezer szülőt érint majd. A rövidítéssel a szakma lehetőséget akar teremteni a kisgyermekes anyáknak ahhoz, hogy minél előbb visszatérhessenek a munkaerőpiacra.

Annak érdekében, hogy a gyermekek bölcsődei és óvodai elhelyezése biztosított legyen, a kabinet 2013-ig jelentős férőhelybővítést tervez.

A legnagyobb problémát nemcsak Magyarországon, de az egész régióban az alacsonyan képzettek jelentik. Csak a képzettséget vizsgálva - és a populációs szerkezet eltéréséből adódó hatástól eltekintve - az EU15-től (a csatlakozásunk előtti EU-taglétszám) vett eltérés csaknem 60 százalékát magyarázza az alacsony végzettségűek alacsonyabb aktivitása, és ez a lemaradás nem csökkent az elmúlt években.

Szembetűnő továbbá, hogy a leginkább munkaképes korú csoporton belül a magyar aktivitási ráta - leszakadva mind a négy vizsgált országtól (Csehország, Lengyelország, Szlovákia) - a legalacsonyabb.

portfolio.hu - VG Online-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.