Az árfolyam stabilizálására a kormánynak nem sok eszköz áll rendelkezésére: nekem az imádkozáson és a jegybankra történő nyomásgyakorláson kívül más nem is jut eszembe, és mivel ez utóbbi jellemzően nem szokott jó vért szülni, a kormány mozgástere itt rendkívül korlátozottnak tűnik – írja a Világgazdaságban Duronelly Péter.
A Budapest Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatója szerint a középtávú cél az államadósság pályájának stabilizációja. Az elmúlt hetekben több olyan vélemény is napvilágot látott, amely az IMF-hitel és a hónapokon át kómában levő állampapírpiac fényében elemezte az idevonatkozó kilátásokat.
A nemzetközi szervezetektől történt hitelfelvétel rossz időket idéz, ugyanakkor az államadósság-kezelésért felelős szakemberek igyekeztek a közvéleményt megnyugtatni, miszerint az a tény, hogy a pénzügyi krízis miatt egyelőre kieső, de normál esetben várható külföldi befektetői érdeklődést a valutaalap és az unió forrásaival helyettesítjük, nem jelenti azt, hogy az állam eladósodottsága aggasztó méreteket öltött volna.
Duronelly szerint ebben van is valami, hiszen valóban mindegy, hogy a szükséges finanszírozást külföldi befektetési alapok vagy nemzetközi pénzügyi intézmények biztosítják, ugyanakkor az adóssággal kapcsolatos kommunikáció ügyesen hallgatott néhány egyszerű, de rendkívül fontos tényről. Nevezetesen arról, hogy a pénzügyi krízis véget vetett annak a kegyelmi állapotnak, amelyben a magyar állam, illetve az egész nemzetgazdaság túlköltekezését alacsony, a három százalékot alig elérő reálkamaton tudtuk finanszírozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.