BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ingatlanadó, SZJA csökkenés, vagyonadó - ki jár jól vele?

Már hivatalos: jövő január elsejétől minden lakóingatlan után fizetnünk kell ingatlanadót, ugyanakkor várhatóan nő az SZJA alsó sávhatára.

Az ingatlanadó mellett a kormány megvizsgálná - a gépkocsin kívül - más vagyontárgyak megadóztatásának lehetőségét is - válaszolta Oszkó Péter pénzügyminiszter kérdésre a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

Az, hogy más vagyontárgyakat érdemes-e megadóztatni ma nyitott kérdés - mondta.

A tervek szerint az önkormányzatok vetnék ki az új adót, amelyet 2010. január 1-től vezetnének be, és két részletben kellene fizetni. Először jövő év júliusában az első félévi ingatlanadót fizetnék meg a tulajdonosok. A kabinet az ingatlanadóból évi 125 milliárdos bevétellel számol.

Az ingatlanadózásban a pénzügyminiszter szerint továbbra is az értékövezeti besorolás alapján dolgoznak majd. Hangsúlyozta: a cél a rendszer igazságosabbá tétele, hiszen a lakások mintegy 45 százaléka után ma is fizetnek adót a tulajdonosok.

A tervek szerint a nyugdíjasokat nem köteleznék az ingatlanadó megfizetésére, azt "feljegyeznék", és az örököst terhelné. Az állami intézmények, egyházak teljes egészében mentesülnének e teher alól.

Hozzátette, hogy egy átlagos lakás utáni adó a töredéke lenne annak az összegnek, mint amit az átlagbér szja terhelésének csökkentése jelentene jövőre. Utóbbi Oszkó Péter szerint 1-1,5 havi jövedelmet is elérhetne.

A személyi jövedelemadó alsó sávhatára jövőre a tervek szerint 5 millió forintra emelkedik az idei 1,9 millió forintról - jelentette be Oszkó Péter pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón szerdán. 

Az adócsökkentés nyomán az éves nettó jövedelem az átlagbér környékén 1-1,5 havi összeggel is emelkedhet, s ennek részbeni fedezetét az ingatlanadó teremti meg - tette hozzá.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.