Egy jó három-négy éves válság elején vagyunk – mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a GKI üzleti konferenciáján. A Lehmann Brothers csődje után éles váltás történt, a különösen sérülékeny országokból menekülni kezdtek a befektetők, és Magyarország igen sérülékenynek számít. Ezt egyik oldalról az állami túlköltekezés okozta, de csak egyharmad arányban, a fennmaradó részt a lakosság tette. Igen alacsony szintre csökkent a megtakarítás és nőtt a hitelállomány - az a hit állt a devizahitelezés mögött, hogy a forint mindig a 250-es szint körül lesz.
A gazdaságpolitika tudta volna mérsékelni a kockázati felárat, ez esetben az alapkamat is alacsonyabb lehetett volna, és nem lett volna ilyen nagy a devizahitel költségelőnye a felvevők számára.
Még mindig okozhat meglepetéseket a válság, mint ahogy februárban-márciusban, amikor a régió megítélése rohamosan romlott. Ekkor Magyarország már a régióval együtt szakadt be, míg októberben alulteljesítette a régiót az ország.
Egy felelős bankárnak fel kell ismernie, hogy a válságban is a hitelezés növelésével lehet segíteni a gazdaságot. A ma meg nem adott hitel a holnapi ügyfél elveszítését jelenti.
2008 októbere óta nőtt az anyabanki források aránya, és csökkent a bankok egynapos betétállománya. A külföldi bankok tehát nem vonták ki a forrást a gazdaságból. A hitelminőség romlása azonban elkerülhetetlen - igaz, itt nem volt árbuborék az ingatlanpiacon, de még így is csökkenhetnek az árak. A szektor jövedelmezősége emiatt mindenképp csökkenni fog.
A gazdaságpolitika egyet tehet, hogy visszaszerzi a bizalmat, mert nincsenek további tartalékai. A pénzügyi közvetítő rendszer átalakulása elkerülhetetlen, védelme a gazdaság elemi érdeke.
Nem a lakossági fogyasztás visszafogásával, hanem a termelés fenntartásával kell átvészelni a válságot rövid távon. A finanszírozás fenntartásával el kell kerülni, hogy ne 30 százalékos csődrátával menjen keresztül a válságon a hazai kis- és középvállalati szektor. Az MNB most felismerte, hogy az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás egyszerre fontos. A klasszikus jegybanki modellekben eddig a pénzügyi szektor akadálymentesen működött, de ez megdőlt.
Az állampapírpiac stabilizálódott, de nem normalizálódott, de ezügyben az ÁKK és a jegybank több lépést is tett. Jelenleg is folyik a vita az EKB-vel, hogy ezügyben megsértette-e a nemzetközi szabályokat. Az állampapírpiacot ezért az MNB nem tudja a mostaninál direktebben élénkíteni.
A piac likviditásának megteremtése a legfontosabb. A kamatszint ugyanannyival van a régiós országok felett, amennyivel a kockázati megítélésünk rosszabb. Amíg nem jobb a kockázati megítélésünk, mint Törökországé és Dél-Afrikáé, addig nem lesz alacsonyabb a kamatszintünk sem. A jegybank a kamatcsökkentéssel csak egy valutaválságot érne el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.