Úgy tűnik, végre van egy olyan kormány által kiírt tender, amely valóban eléri a célját. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) által meghirdetett 2009-es távmunkapályázaton ugyanis 130 pályázó több mint 453 millió forintnyi támogatást nyert el, ebből összesen 701 új távmunkahely jöhet létre. Ezzel ugyan csekély mértékben, de némiképp javulhat Magyarországon az ebben a formában foglalkoztatottak aránya, amely jelenleg mindössze 4-5 százalék az aktív munkavállalók körében. Ez megközelítőleg 140-150 ezer embert jelent. Az abszolút élenjáró az Egyesült Államok, itt az aktív munkavállalók 24 százaléka dolgozik távmunkában. Jócskán mögötte kullog az Európai Unió a maga 13 százalékos arányával.
Holott a lapunk által megkérdezett nyertes pályázók kivétel nélkül úgy vélekedtek, hogy a távolból végzett munka sok esetben költséghatékonyabb és eredményesebb, mint a hagyományos munkavégzés.
A távmunka legfőbb kelléke az infrastruktúrán túl a dolgozókba fektetett bizalom – véli Vesselényi István, a Green Controll Bt. ügyvezetője. A tanácsadással és pályázatírással foglalkozó cégnél egyébként nem új keletű a távmunka, sőt, az SZMM pályázatán immáron második éve sikeresen vesznek részt. Mint ahogy tavaly, az idén is két fő távmunkában való foglalkoztatását teszi lehetővé a kiírás, ez évben több mint 1,2 millió forint vissza nem térítendő támogatásból. A pénzért cserébe a pályázóknak 18 hónapig kell foglalkoztatniuk a munkába állót, ez a cégek elmondása szerint egyáltalán nem teljesíthetetlen követelmény.
Nagyobb fába vágta a fejszéjét a Poli Computer PC Kft., ahol csaknem 10 millió forintos támogatásból mintegy 15 dolgozó állhat majd távmunkásként a cég szolgálatába. „Egyes kollégákat úgymond átminősítünk, másokat pedig újonnan veszünk majd fel a távmunkaprogram keretében” – mondta érdeklődésünkre Tímár Gábor, a számítástechnikai cég ügyvezető igazgatója. Meglátása szerint az ilyen típusú foglalkoztatásnak nincs hátránya, hiszen a munkavállaló időt, míg a munkáltató pénzt spórol meg azzal, hogy a munkát nem az irodában, hanem otthonról – telefon, internet segítségével – végzik el.
Egyes vélekedések szerint azonban épp ez utóbbi tényező lehet az oka a hazai távmunka-foglalkoztatás csekély arányának. Sok esetben már a számítógéphez vagy az internethez való hozzáférés is gondot okoz a munkavállalóknak, a tudás hiányáról nem is beszélve – vélekedik Kálmán Éva, a Babette Bt. ügyvezető igazgatója. A nyelvoktatással foglalkozó cég egyébként mintegy 600 ezer forintnyi támogatást nyert el az idei pályázaton, ebből egy fő távmunkában való foglalkoztatását tudják megvalósítani.
Az elmúlt hat évben kormányzati támogatással mintegy 5720 új távmunkahely létesült az országban, közel 3 milliárd forintnyi vissza nem térítendő állami támogatásból. HM
- Több mint 341 millió forintnyi vissza nem térítendő bértámogatás
- Több mint 112 millió forintnyi vissza nem térítendő eszköztámogatás
- 701 új távmunkahely létrehozásának a lehetősége
- Több mint 341 millió forintnyi vissza nem térítendő bértámogatás
- Több mint 112 millió forintnyi vissza nem térítendő eszköztámogatás
- 701 új távmunkahely létrehozásának a lehetősége -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.