Három év múlva 3,6 milliárd forintos, míg 2013-ban 14 milliárd forintos költségvetési megtakarítást hoz majd a családtámogatási rendszer átalakítása – tudta meg lapunk biztos forrásból. A megtakarítás azonban csak névleges, hiszen a szakértők szerint a változtatás jelentős szociális többletkiadással járhat.
Az azonban már most is biztos, a különböző családtámogatási juttatásokat 2 évre – az idei évtől kezdődően – befagyasztják. Ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban egyetlen forinttal sem emelkedik a támogatások mértéke.
A jövő héten parlamenti szavazásra bocsátandó javaslat szerint a változtatás nem érintené a már megszületett gyermekeket, csak a 2010. április 30-a után világra jött gyerekekre lesz érvényes.
Onnantól kezdve azonban a gyes és a gyermekgondozási díj (gyed) igénybevételéhez a jelenlegi 180 nap helyett 365 nap biztosításban töltött időre lesz szükség, és a gyedet legfeljebb olyan időtartamra lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosítási jogviszonyban töltött.
A felsőoktatásban tanuló anyáknak egy évnél hosszabb tanulmányi idő esetén legfeljebb 180 nap számolható el, így a gyedhez való jogosultsághoz még legalább fél évig kell dolgozniuk az iskola elvégzése után.
A szakma eddigi számításai szerint a szülők 4,2 százalékát érinti majd a változtatás, akik ennél rövidebb ideig voltak biztosítottak.
A bölcsőde- és óvoda-átalakítási tervekről a második oldalon olvashat
A gyed továbbra is a gyermek kétéves koráig fog járni, a gyes időtartama azonban a mostani 3 évről 2 évre csökken majd. A gyes időtartamának megkurtítása mintegy 70 ezer szülőt érint majd. A rövidítéssel a szakma lehetőséget akar teremteni a kisgyermekes anyáknak ahhoz, hogy minél előbb visszatérhessenek a munkaerőpiacra.
Egyébként jelenleg az észak-alföldi és az észak-magyarországi régióban a legmagasabb a gyesen lévő anyák száma. De ma nincsenek meg azok a gyermekgondozási lehetőségek, amelyek ezt lehetővé tennék. Múlt évben 590 bölcsődében mintegy 25 ezer férőhely állt nyitva a kisgyermekes anyák előtt, ez azonban továbbra is kevésnek bizonyul. Éppen ezért 2013-ig jelentős férőhelybővítést terveznek.
A mostani elképzelések szerint négy típusú gyermekintézmény szolgálná ezt a célt. Továbbra is megmaradna a bölcsőde, amely minden 10 ezer főnél nagyobb lélekszámú településen kötelező. 2009 szeptemberétől indítanának olyan intézményeket, amelyek egy fedél alatt egyesítenék a bölcsődei – 0–3 éves korosztály – és az óvodai – 3–6 éves korosztály – csoportokat.
Egyelőre pontos indítási idő nélkül terveznek olyan intézményt is, ahová „ömlesztve járhatnának” a gyerekek 2 éves kortól egészen 6 éves korig. Újfajta kezdeményezésként pedig megvalósulhat a családi napközi intézménye is: ellátási szerződéssel támogatnák azokat a szülőket, akik más családok gyerekeire vigyáznak.
Jöhet a gyed papáknak
A skandináv országok mintájához hasonlóan a szakma képviselői Magyarországon is meghonosítanák a gyedet papák számára. Ennek lényege, hogy a gyermek 6 éves koráig az édesanya után az édesapa is otthon maradhatna néhány hónapra a csemetével, és így kizárólag ő kapná a gyermekgondozási támogatást. Ezzel két legyet ütnének egy csapásra: az anyák előbb mehetnek vissza a munkahelyükre, míg az apák szorosabbra fűzhetik kapcsolatukat gyermekeikkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.