Kínában különösen nagy gond a munkanélküliség terjedése a mostani válság idején, mivel az 1,3 milliárd lakosú országban évente újabb és újabb milliók áramlanak vidékről a városokba. A jelenlegi gazdasági helyzetben különösen a friss diplomások kilátásai rosszak. A keleti Zhejiang tartomány egyik főiskoláján ezért elhatározták: webáruházak létrehozásában segítenek a diákoknak.
A magyarhoz hasonlóan, a kínai oktatási rendszer is a magolós, nem túl gyakorlatias tanulást részesíti előnyben. Az internetes boltok segítségével viszont a diákok a tapasztalatszerzés mellett gyakorlatban is kamatoztathatják üzleti és menedzsment ismereteiket, nem csak tényekkel és elméletekkel tömik a fejüket. „A kínai oktatás olyan, mint tanteremben úszást oktatni, mindenki átmegy a vizsgán, de ha vizet látnak, mindenki reszketni kezd. És amint a vízbe kerülnek, elsüllyednek.” - vélekedik Jia Shoahua a Yiwu Ipari és Kereskedelmi Főiskola alelnöke. Szerinte ezzel az kurzussal, amit a hallgatók negyede látogat, életszerűbb ismeretekre tesznek szert, így előnyben lesznek a többi egyetemen végző évi több millió friss diplomással szemben.
Nem újdonság azonban a felismerés, hogy a kínai oktatásnak nagyobb figyelmet kellene fordítania a gyakorlati oktatásra. A multinacionális cégek régóta panaszkodnak, hogy a rendszer nem fejleszti a hallgatók analitikus és problémamegoldó képességeit.
A pekingi vezetőség is aggódik a helyzet miatt, így egyik fő célkitűzése, hogy az idén végzett 6,1 millió diplomásnak munkahelyet teremtsen. Ezt hivatott segíteni, hogy a friss diplomások 7 300 dolláros hitelre lesznek jogosultak saját vállalkozásuk beindításához. Ezen felül a kormány próbál nagyobb hangsúlyt fektetni a technikai tudást nyújtó szakiskolákra az egyetemekkel szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.