BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évtizedes rekordon az eurózóna munkanélkülisége

A közös európai fizetőeszközt használó tizenhat országban a munkanélküliség 9,2 százalékra emelkedett áprilisban.

9,2 százalékos munkanélküliségi arányt utoljára csaknem egy évtizede mértek az eurózónában – jelenti az AP. Az Eurostat ma közzétette adatai szerint 1999 szeptembere óta nem kerestek ennyien állást a zónában, a tagországok közül kiemelkedik Spanyolország, ahol az állástalanok aránya a múlt hónapban elérte a 18,1 százalékot.

Az Európai Unió egészét tekintve a munkanélküliség 0,2 százalékot emelkedett, a márciusi 8,4-ről 8,6 százalékra. Jelenleg mintegy 20,8 millió EU-polgár keres munkalehetőséget, 4,65 millióval többen, mint áprilisban.

A foglalkoztatási helyzet Európa legnagyobb gazdaságában sem javul, a látszólag jobb adatok ellenére sem. A német munkaügyi hivatal május 28-án nyilvánosságra hozott adatai szerint az április 8,6 százalékról májusra 8,2 százalékra csökkent a munkanélküliek aránya. Ugyanakkor – figyelmeztetnek az elemzők – a csökkenés látszólagos és a számítási mód változásának köszönhető. A szezonálisan kiigazított számok szerint ebben a hónapban ezerrel több az álláskereső. A közgazdászok szerint a munkanélküliek száma tovább nő a következő hónapokban.

Az Egyesült Államokban áprilisban 26 éve nem látott rekordot ért el a munkanélküliek aránya, de a helyzet jobban alakult az elemzői várakozásoknál. Áprilisban mindössze 539 ezer főt bocsátottak el az amerikai munkáltatók, a 8,9 százalékos munkanélküliségi arány 1983 óta a legmagasabb. A Fed elnöke korábban úgy nyilatkozott: a munkanélküliség a gazdaság 2009 végére várt fellendülését követően is magas marad, mivel egy ideig nem növekszik a vállalkozói aktivitás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.