Az Ecostat idei új GDP előrejelzését a márciusi 4,1 százalékos visszaesés után 6,5 százalékra rontotta, miközben inflációs prognózisát 4,9 százalékra emelte a márciusi 3,4 százalékról.
Bizakodó volt azonban Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke, aki szerint Magyarország a Nemzetközi Valutalappal és az Európai Unióval kötött megállapodása révén az ország 2009-2010-ben abszolút elfogadható egyensúlyi pozícióval fog rendelkezni. A szakember csütörtöki kaposvári nyilatkozata szerint Magyarországon nagy valószínűséggel az idei harmadik negyedévben lesz a mélyponton a GDP, így 2010 második, harmadik negyedévében talán már elkezd emelkedni az előző év azonos szintjéhez képest.
A gazdasági válság miatt tovább esett a kiskereskedelmi forgalom volumene is Magyarországon, miután a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2009 első négy hónapjában 3,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Oszkó Péter pénzügyminiszter csütörtökön egy pénzügyi fórumon úgy vélte: idén a gazdasági visszaesés hatására több mint 900 milliárd forinttal kevesebb lesz az adóbevétel, mint amit tavaly szeptemberben terveztek.
A kormány korábban 800 milliárd forintos adóbevétel-csökkenéssel számolt. A pénzügyminiszter elmondta: a bevételkiesést 1.000 milliárd forintos kiadáscsökkentéssel kompenzálja a kormány, a hiány így várhatóan 3,8 százalékon belül marad.
Pozitív lehet azonban, hogy a külkereskedelmi mérleg deficitje és az államadósság is jelentősen mérséklődhet a jövőben Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint. A jegybank elnöke egy csütörtöki párizsi konferencián úgy vélte: rendben működnek a piacok, van bőven likviditás forintban és devizában is, valamint a folyó fizetési mérleg hiánya is meredeken csökken. Hozzátette: az államadósság kis mértékben még nő az idei évről a következőre, de a kormány intézkedései következtében jelentősen csökkenni fog a következő öt-tíz évben.
A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter csütörtökön úgy vélte, eddig a válságkezelés volt a kormány elsődleges feladata, de remélhetőleg még az idei év során el lehet indulni a növekedésösztönzés irányába. Varga István csütörtökön Párizsban azt mondta: ha nem indul be Európában mindenhol a gazdaságélénkítés, akkor tartós marad a munkanélküliség 11-12 százalékos európai átlagszinten.
Magyarország gondjainak legfőbb okozója Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint azonban nem a gazdasági válság. A szakember úgy véli, Magyarország legfőbb gazdasági problémáiért alapvetően az évek óta folytatott hibás gazdaságpolitika a felelős. Egy csütörtöki salgótarjáni fórumon kijelentette: most is csak pénzügyi szemléletű gazdaságirányítás zajlik. Kizárólag pénzügyminiszteri logikával, és nem gazdasági logikával, ezért a mostani lépéseink sem fognak igazán sikereket elérni - vélekedett.
A számos negatív magyar vonatkozású hír ellenére kissé erősödni tudott a forint az euróval szemben csütörtökön, míg a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 8,61 pontos, 0,06 százalékos minimális csökkenéssel zárta a kereskedési napot.
Az euró árfolyama csütörtök délután 277,02 forint volt a szerdai 277,66 forint után, míg a magyar börzét az OTP húzta fel egyedül, amely részvényeinek ára 80 forinttal, 2,32 százalékkal 3.530 forintra nőtt. A nemzetközi piacokon pozitív hír, hogy a végleges adat szerint a vártnál kevésbé, 5,5 százalékkal csökkent az első negyedévben az amerikai GDP, az egy évvel korábbihoz képest, míg májusban 10,8 százalékra mérséklődött a lengyel munkanélküliség az előző havi 11 százalékról.
Csütörtökön kamatdöntő ülést tartott a Cseh Nemzeti Bank, amely változatlanul, 1,5 százalékon hagyta alapkamatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.