Az elemzés szerzői szerint a világ nagy nemzetgazdaságai által a kereslet fellendítésére szánt összesen mintegy 5000 milliárd dollárnyi összeg hatalmas kísértést jelent a céljaikat megvesztegetés árán is elérni kívánó cégek, illetve a kenőpénz elfogadására hajlamos tisztviselők számára.
A Transparency International becslése szerint a korrupció közvetlen és járulékos költségei a ráfordított összeg tíz százalékát emésztik fel átlagosan világszerte. Ezt alapul véve a fent említett 5000 milliárdos globális élénkítési ráfordításból 500 milliárd szivároghat el anélkül, hogy a politikai döntéshozók által kívánt hatást elérte volna.
A Kroll tanulmánya – több más elemzéshez hasonlóan – rámutat ugyanakkor arra, hogy a tízszázalékos becslés alapvetően gazdaságilag „békés” helyzetre vonatkozik, és a válság miatti szükségállapot közepette akár a többszörösére is emelkedhet a „korrupciós hányad”.
A közbeszerzési eljárások kapcsán tapasztalható megvesztegetés elemzők szerint jelentős mértékben csökkenthető a kiváltó okok felszámolásával. Alapvető jelentőségű, hogy a közvagyon kezelésével megbízott tisztviselők kapjanak elég magas jövedelmet ahhoz, hogy ellenálljanak a kísértésnek, valamint az is, hogy az eljárásra vonatkozó szabályok minél áttekinthetőbben és szigorúbban alkossák meg.
A tanulmány itt érhető el, klikk!
A cikk teljes terjedelemben a Világgazdaság holnapi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.