Németországban minden biztosítottnak negyedévente az első orvoslátogatás során kell vizitdíjat fizetnie, 10 eurót (2800 forintot). Egy 64 éves bajor férfi azonban megtámadta ezt az előírást, azt állítván, alkotmányellenes a 2005-ös egészségügyi reform során bevezetett rendelkezés. Egyúttal vissza is követelte az általa 2005-ben befizetett 30 eurót – tudósít a Spiegel Online. Erről a beadványról nyilvánított ma véleményt a társadalombiztosítási ügyekben illetékes kasseli legfelsőbb bíróság (Bundessozialgericht).
A bajor panaszos szerint a vizitdíj azért ütközhet az alaptörvénybe, mert hátrányos helyzetbe hozza a társadalombiztosítás finanszírozása során a betegesebb polgárokat az egészségesekkel szemben, holott az egészségügyi ellátás során érvényesülnie kell a szolidaritásnak. A férfi azzal is érvelt, hogy alaptörvény-ellenes a társadalombiztosítás egyik finanszírozási eszközét kizárólag a munkavállalókra terhelni, anélkül, hogy a munkaadókat is fizetésre köteleznék.
A bíróság azonban mai döntésével elutasította a beadványt. Ennek megfelelően a vizitdíjat továbbra is fizetni kell Németországban. Mentességet csak az kaphat, aki évente bruttó jövedelmének két százalékát meghaladó összegben kényszerülne ilyen díjat fizetni. Krónikus betegek esetében 1 százaléknál húzódik a határ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.