A vasárnapig nyitva tartó svájci rendezvény közel 300 kiállítójának egyike, David Zwirner értékelése szerint a tavalyi csúcsév után most nagyjából a 2007-eshez hasonló kereslettel találkoznak. A galerista egyebek mellett a lipcsei iskola meghatározó alakjának, Neo Rauchnak egy képét hozta el Bázelbe, és a ritkaságnak számító alkotást azonnal meg is vásárolta egy gyűjtő (egyes értesülések szerint Brad Pitt).
A tavaly őszi és idei tavaszi kortárs festményárverések gyenge eredményei miatt a kereskedők csekély várakozással és annál nagyobb idegességgel várták a kortárs művészeti "csúcstalálkozót". Ehhez képest többen is pozitív meglepetésről számoltak be, amihez persze az is hozzájárult, hogy a galériák a legújabb művésznemzedék helyett viszonylag biztosnak számító, befutott neveket állítottak ki. Az idén senki sem próbálja meg feltalálni a spanyolviaszt - fogalmazott Todd Levin művészeti tanácsadó az Artinfo.com-nak.
Az árakat is igyekeztek a meggyengült kereslethez alakítani mind a saját tulajdonú, mind a bizományos művek esetében. Utóbbiak közül eleve nem is hozták el Bázelbe azokat, amelyek tulajdonosai irreális várakozásokat fogalmaztak meg.
Richard Feigen rögtön az Art Basel megnyitása után eladott tíz művet Ray Johnsontól, 16-36 ezer dollár közötti árakon. Egy másik jól ismert galéria, a Mitchell-Innes & Nash olyan huszadik századi klasszikusokkal ért el sikert, mint Cy Twombly és Jean Tinguely. A cég egyik tulajdonosa, Lucy Mitchell-Innes azt tapasztalta, hogy a vásárlók nagy része a jól bevált neveket keresi, ami egyebek mellett az impresszionista festmények ázsióját is emelte.
A berlini Contemporary Fine Arts néhány óra alatt vevőt talált - 375 ezer euróért - az egyik legismertebb ma élő német festő, Georg Baselitz egy nagy méretű alkotására. A Berlin mellett Lipcsében is működő Eigen + Art tulajdonosa, Gerd Harry Lybke is a vártnál erősebb keresletről számolt be.
Jóllehet elsősorban a befutott, nagy nevek tűnnek sikeresnek, néhány cégnek fiatal művészekkel is sikere van - természetesen az alacsonyabb árkategóriában. A bázeli vásárt kísérő egyik szatellitrendezvény, a fiatal művészeket bemutató Art Statements hétfő esti megnyitásakor például a New York-i Bortolami Galéria több különböző méretű festményt is el tudott adni Richard Aldrichtól, 5-14 ezer dolláros árakon. Ugyanezen a rendezvényen a karlsruhei Iris Kadel standján Benedikt Hipp 1200 eurótól kezdődő festményeiért és papírmunkáiért is nagy versengés alakult ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.