A mostani és az előző kormány előrejelzéseinél rendre rosszabbak az eredmények. Kérdés, mennyire magyarázható ez csupán a kincstári optimizmussal, a rajtunk kívül álló nemzetközi fejleményekkel és mennyire a kormányprogramban rejlő hibákkal – írja a Népszabadságban Róna Péter.
"Az a társadalom, amelyben a többség szegény se nem virágozhat, se nem lehet boldog." Adam Smith idézett meglátásából az angol Keynes majd a svéd Myrdal faragott következetes gazdaságelméletet. E szerint, ahogy az egyén jövedelme nő, úgy csökken annak a fogyasztásra fordított hányada. A nagyobb jövedelemmel rendelkezők jövedelmük kisebb részét fordítják fogyasztásra, mint a szerényebb jövedelemmel rendelkezők, mert az utóbbiaknak igényeik kielégítéséhez az összes jövedelmükre szükségük van, az előbbiek bevételeiből pedig marad megtakarításra is.
Mivel a gazdaság növekedése elsősorban a vásárlóerő, a fizetőképes kereslet alakulásától függ - hiszen a keresletre épülnek a beruházások és a foglalkoztatás -, a gazdaság növekedése, illetve zsugorodása közvetlenül a fizetőképes kereslet méretétől függ. A nagy jövedelmi különbségek azt jelentik, hogy a nemzet összjövedelméből több jut a felső rétegeknek, tehát kisebb hányadából áll össze a fizetőképes kereslet. A neoliberális közgazdászok ezt a helyzetet üdvözlik, mert szerintük ez a megtakarítások növekedéséhez vezet, amire szükség van a beruházások serkentéséhez. A kormány is így gondolja. De tévednek. Fizetőképes kereslet hiányában ugyanis a megtakarítások nem találnak kielégítően jövedelmező beruházásokra, ezért kivándorolnak az országból, pl. off-shore cégekbe.
Ezt alátámasztja az a sok évtizedes nemzetközi adatsor, miszerint ha a felső 10 százalék jövedelme az alsó 10 százalék jövedelmének ötszörösét meghaladja, a fizetőképes kereslet kezd beszűkülni, ami a növekedés korlátozásához vezet. Nálunk ez a különbség kb. kilenc és félszeres - de ha az offshore cégekbe helyezett összegeket is figyelembe vesszük, feltehetően több mint tízszeres -, nemzetközi összehasonlításban is kirívóan magas, és a magyar gazdaság összeroppanásának első számú okozója. Az elégtelen fizetőképes keresletet persze lehet ideig-óráig hitellel kiegészíteni, de annak kamatterhei és törlesztései a jövő fizetőképes keresletét csak még tovább csökkentik.
Miközben a lengyel és a cseh fogyasztók szinten tudták tartani fogyasztási ráfordításaikat az első negyedévben, a KSH a magyar háztartások végső fogyasztásában döbbenetes, 5,9 százalékos visszaesést volt kénytelen elkönyvelni. A kereslet összeomlását tehát nem lehet sem a világgazdaság válságára, sem a "túlzott újraelosztásra", sem pedig a szociális kiadásokra fogni. Ahogy a hitelre alapozott fogyasztás a hitelek befagyásával leállt, tagadhatatlanná vált az óriási jövedelmi különbségekből fakadó fizetőképes kereslet hiánya. Rejtély, hogy az MSZP miért áldozta fel legfontosabb mondanivalóját, a társadalmi igazságosság megteremtésének ígéretét egy elavult közgazdasági elméletnek - az egyensúlyteremtés fétisének - már régen romba dőlt oltárán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.