A foglalkoztatási számok javulása mögött azonban az ilyenkor szokásos szezonális munkák felfutása áll. A március–májusi időszakban a munkanélküliségi ráta 9,8 százalékot ért el – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Február-áprilisban a ráta 9,9 százalékos volt, vagyis egy nagyon enyhe javulás figyelhető meg. 2008 azonos időszakában viszont még csak 7,7 százalékos volt az állástalanság, amely a téli hónapokban ugrott 9 százalék fölé. A hazai vállalkozások a szűkülő külső és belső piacokra reagálnak az elbocsátásokkal, és csak kisebb mértékben tudják a béreket visszafogni.
A foglalkoztatási helyzet Európa szerte erőteljesen romlik, de nemzetközi összehasonlításban még így is megmaradt Magyarország lemaradása. A vizsgált időszakban a 15–64 éves népesség 61,4 százaléka, ezen belül a 15–61 évesek 63,9 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A 15–64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 748 ezer volt, 79 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az erre a korcsoportra számított 55,3 százalékos foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakához viszonyítva 1 százalékponttal csökkent.
A 15–74 éves munkanélküliek 410 ezres létszáma az egy évvel korábbihoz képest 88 ezer fővel emelkedett, az előző időszakhoz képest kétezer fővel csökkent. A férfiak munkanélkülisége 2,8 százalékponttal, a nőké 1,3 százalékponttal haladta meg az egy évvel korábbit. (Az Eurostat által publikált, a regisztrációs munkanélküliségi adatok dinamikája alapján továbbvezetett harmonizált munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő áprilisban az EU– 15-ben 9,1 százalék, az EU–27-ben 8,6 százalék, Magyarországon 9,6 százalék volt.)
A munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályra számított 25 százalékos munkanélküliségi ráta 6,3 százalékponttal haladta meg az egy évvel ezelőttit. A 25–54 évesek, azaz az ún. legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 9,1 százalék volt, 2 százalékponttal magasabb, mint 2008 március–májusban. A tartósan, legalább egy éve munkanélküliek arányának 6,2 százalékpontos mérséklődése (42,2 százalékra), és a munkanélküliség átlagos időtartamának 16,3 hónapra csökkenése elsősorban a munkanélküli státusba történő folyamatos beáramlás következménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.