A bevételkiesést 1.000 milliárd forintos kiadáscsökkentéssel kompenzálja a kormány, a hiány így 3,8 százalékon belül marad. A miniszter csütörtökön, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ) pénzügyi fórumán elmondta: öt-hat százalékos gazdasági visszaesés mellett illúzió a foglalkoztatás növelése, az idén és jövőre csak a foglalkoztatás csökkenésének lassulását lehet elérni.
Hangsúlyozta: a vállalkozások esetében minden adócsökkentési lehetőséget a foglalkoztatás serkentésére használtak fel. A versenyképességet rontó helyi adóhoz Oszkó Péter szerint akkor lehet hozzányúlni, ha már növekszik a gazdaság.
Az szja csökkentése számos jövedelemkategóriában többet ad, mint amennyit a vagyonadó elvesz - hangsúlyozta a miniszter, aki az utóbbival kapcsolatban megjegyezte: az üzleti célú ingatlanok megadóztatása soha nem került komolyan szóba. A miniszter elmondta: a magyar költségvetés túlköltése és szerkezete önmagában versenyhátrányt okoz; míg például Szlovákiában 30 százalék alatti az adóék, nálunk a GDP 40 százalékát elveszi az állam, a gazdaság ezért kevésbé motivált. Az adócentralizációban 4-6 százalékos lemaradást kell leküzdeni.
A foglalkoztatás adóztatásában a miniszter szerint dupla annyi a lemaradás a régiós versenytársakhoz képest, mint az adóékben. Az élőmunka területén azonban a lemaradásunk csökken, 2010-re a visegrádi országok között előnyös helyzetben leszünk.
A marginális adóék a miniszter szerint az átlagbérnél rendkívül magas, a többletjövedelemből 71 százalék kerül az államkasszába, ebben vezetők vagyunk a világban. Elmondta, elsősorban az átlagjövedelem adóterhelésénél szerették volna az adóéket régiós összehasonlításban versenyképessé tenni, a válság elmúltával azonban a magasabb jövedelműek marginális adóterhelését is csökkenteni kell. Oszkó Péter ismertette: az adóék lassan szorítható le, olymódon, hogy a kieső adóbevételeket nem pótolják vissza, hanem kiadáscsökkentéssel kompenzálják.
A következő kormány felelőssége lesz, hogy amikor az eddigi intézkedések eredményeként a gazdasági növekedés megindul, otthagyja-e a többletet a gazdaságban adócsökkentéssel, vagy a költségvetési kiadásokat növeli. Az adósságpályáról szólva elmondta: a GDP-arányos eladósodottság a GDP csökkenése miatt emelkedik.
A gazdaság visszaesése az idén alacsonyabb lenne, ha az IMF-pénzt elköltenénk, de ez később a növekedés lassulásához vezetne. Tévhit, hogy minden ország két kézzel szórja a pénzt - hangsúlyozta a miniszter -, a tagállamok egyharmada egy fillért sem költ a stabilizációra, ennek köszönhetően azonban a válság után gyorsabban fognak talpra állni. Magyarországot magas eladósodottsága és a gazdaság csökkenése miatt a befektetők sokkal kockázatosabbnak tartják, a gazdaság növekedési pályára állítását ezért korlátos forrásokkal kell megoldani.
A jövedelemtermelő képességet úgy kell javítani, hogy rövid távon se emelkedjen az adósság - hangsúlyozta a szaktárca vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.