BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válságkezelés: Jön az átalakuló adórendszer, vagyonadó - Esti összefoglaló

Hétfőn az Országgyűlés elfogadta a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosítást, valamint az egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóról szóló törvényjavaslatot, a változásoktól a válságkezelésben fontos költségvetési bevételeket remél a kormány.

A döntések nyomán 2010-től 5 millió forintig 17, afelett pedig 32 százalék lesz a személyi jövedelemadó (szja) kulcsa, az üdülési csekk és a melegétkezési jegy után 25 százalékos adót kell fizetnie a munkaadónak.

Emellett megadóztatják az ingatlannal rendelkező cég eladását, emelkedik a jövedéki adó, 30 százalék lesz az eva kulcsa. Ugyancsak a jövő évtől adót kell fizetni a nagy értékű lakás, hajó, repülő és személyautó után, az ingatlandó három kulcsos lesz. Az új adót az APEH szedi be, az adózóknak önbevallást kell készíteniük. Adómentes lesz a tulajdonos által lakott, 30 millió forintnál nem drágább, és egy második, legfeljebb 15 millió forintot érő lakás.

Az ingatlanadó három kulcsos: 0-30 millió forintig 0,25 százalék, 30-50 millió Ft között 0,35 százalék. 50 millió Ft felett 0,5 százalék.

A törvény tartalmazza azt is, hogy 2010-től megszűnik a tételes egészségügyi hozzájárulás (eho). A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közölt adatai szerint a március-májusi munkanélküliségi ráta stagnált Magyarországon a február-áprilisi szinthez képest. A KSH hétfőn azt közölte, hogy a foglalkoztatottak száma 3 millió 780 ezer, a munkanélkülieké 410 ezer volt, a munkanélküliségi ráta 9,8 százalékot ért el a 2009. március-májusi időszakban, a február-áprilisi szinthez képest gyakorlatilag stagnált a mutató.

Az Ecostat adatai szerint a lakosság bizalmi mutatói májusban kezdtek emelkedni, az összefoglaló index értéke 8,2 százalékponttal volt kedvezőbb az áprilisinál, a júniusi emelkedés pedig meghaladta a 12 százalékpontot, 85,4 százalék lett.

A kutatóintézet szerint a hazai gazdálkodó szervezetek és a lakosság üzleti várakozásainak kedvező elmozdulásából arra lehet következtetni, hogy az új kormány működésének első időszakában hozott válságkezelő intézkedések hazai és nemzetközi viszonylatban némi bizalomerősödéshez vezettek. A korábbi hónapok javulása után megtorpant ugyanakkor az Ecostat konjunktúra-indexek emelkedése júniusban. A TOP-100 nagyvállalati körben a bizalmi index a májusi 64,5 százalékról 55,8 százalékra mérséklődött.

A kis- és középvállalatok konjunktúra indexe júniusban szinten maradt, 61,9 százalék volt. A hazai vállalkozások bizalmi trendje mélypontját vélhetően februárban érte el, azóta a cégek üzleti várakozásai átmeneti visszaesésekkel javulnak. Stagnált júniusban a magyar gazdaság az előző hónaphoz képest a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) szerint - tájékoztatta a kutatóintézet legfrissebb előrejelzéséről az MTI-t hétfőn. A gyorsulási irányadó szerint júniusban 0,01 százalékkal szűkült a gazdaság, amely még mindig a mélypont közelében van. Egyelőre nem indult meg a fellendülés, amelyet az optimistább elemzők az év második felére tesznek, a pesszimisták pedig legkorábban egy esztendő múlva számítanak növekedésre. 2009 harmadik negyedévében jelentősebb részvénypiaci korrekcióval kell számolni az Equilor Befektetési Zrt. szerint.

A társaság szerint a részvénypiacok, különösen a fejlődő piacok a "túlvettség" jeleit mutatják, a világgazdasági fundamentumok azonban nem változtak. Hétfőn a Nemzetközi Valutaalap (IMF) figyelmeztette a francia kormányt, hogy "a recesszió ára és a költségvetési ösztönzés költsége minden bizonnyal jelentősen rontani fogja az eddig is nagy adóssággal terhelt államháztartás kilátását középtávon". "A jelenlegi (gazdaság)politika fenntarthatatlan adósságdinamikához vezet..., az államháztartás konszolidálását már jövőre meg kell kezdeni minden szinten", írták az IMF szakértői a francia országvizsgálatról készített, hétfőn kiadott jelentésükben.

Az osztrák Raiffeisen Centrobank AG vezető közgazdásza szerint a július eleji választások után felálló új bolgár kormány azonnal a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordul hitelért, és Horvátország is rászorul a nemzetközi pénzügyi szervezet segítségére. Biztatóbb hírek érkeztek az euróövezetből: az elmúlt hetekben a felépülés első jelei mutatkoztak az euróövezet gazdaságában, az Európai Bizottság negyedéves jelentése szerint.

A hétfőn Brüsszelben kiadott jelentés alapján úgy tűnik, hogy a nemzetközi gazdasági válság okozta legnagyobb GDP-csökkenésen a zóna már túl van, bár a fellendülést még számos nehézség, mindenekelőtt a nagy munkanélküliség lassítja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.