BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itthon sem enyhül az elbocsátási láz

Az Ecostat prognózisa szerint további 80-120 ezer fővel csökken a vállalatok létszáma

A hazai cégek jelentős részének – az elbocsátási hullám ellenére – nem csekély a többletmunkaereje. Kutatóintézeti szakértők ezért tovább emelték elbocsátási várakozásaikat, így a foglalkoztatás idei csökkenését körülbelül 150 ezer főre teszik. A foglalkoztatás szintjének javulása vélhetően csak jóval a termelésnövekedés beindulását követően történik meg. A termelés hatékonyságának növekedése rövid távon szintén a létszám lassú bővülését vetíti előre. Mindebből adódóan a közeljövőben a munkapiaci válság nemcsak abszolút mértékben lesz súlyosabb, de a problémák rangsorában is „előkelőbb” helyre kerül.

Az Ecostat prognózisa szerint a várható keresleti tendenciák igencsak kedvezőtlenek. A legtöbb elbocsátás az export zuhanásából adódik, a szintén gyenge fogyasztás és beruházás kevesebb munkahelyvesztést okoz. A legnagyobb csökkenés az iparban lesz, annak ellenére, hogy feltételezések szerint a szektor második féléves visszaesése meg sem közelíti az év első részében tapasztaltat. A válság természetesen a szolgáltató ágazatokat sem hagyja érintetlenül.

A jelenlegi helyzetben a munkaerő tartalékolása feltehetőleg mérsékelt lesz, mivel a vállalatok elhúzódó válságra számítanak – vélik az Ecostat szakértői. A felmérések szerint a vállalatok egynegyede tervezi valamilyen formában a csökkentett munkaidő bevezetését. Ez az eljárás leginkább a feldolgozóiparban jellemző. A vállalatok várakozásai szerint (májushoz képest) még további 80–120 ezer fős elbocsátási hullám várható. A kutatóintézet legutóbbi számításai szerint ez év egészére hozzávetőleg 10,4, év végére 10,8 százalékos munkanélküliségi ráta várható.

További részletek a holnapi Világgazdaságban!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.