BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért tévednek ilyen sokszor a közgazdászok előrejelzései?

"Egyikünknek sincs kristálygömbje" – válaszolta Obama-elnök gazdasági tanácsadóinak vezetője arra a kérdésre, hogyan alakul majd a munkanélküliség. Az amerikai gazdasággal kapcsolatban sorozatban születtek meg a téves előrejelzések. A TIME a jelenség hátterének nézett utána.

Az amerikai társadalom legutóbb a munkanélküliség kapcsán szembesülhetett azzal, hogy a gazdasági elemzők nem mindig képesek megfelelő előrejelzéseket adni – a ráta messze felülmúlta a várakozásokat. November végén a Federal Reserve Bank of Philadelphia által a közgazdászok körében végzett mérés 1,1 százalékos gazdasági visszaeséssel számolt az első negyedévben. A tényleges adat 5,5 százalék lett.

A szakértők szerint a nehézséget az okozza, hogy túl sok a változó, amelyet az előrejelzések készítésekor figyelembe kell venni. A költségvetési becslések általában pár évre előre pontosan kiszámíthatóak, ezek azonban nem normális körülmények – mondta a TIME-nak a George Washington University professzora. A Harvard szakértője hozzáteszi: a jelenleg használt modellek nem alkalmasak jelentős választások előrejelzésére.

Bár a módszerek egyre fejlettebbek, a gazdaság is egyre komplexebbé válik, így a prognózisok összességében nem lettek pontosabbak, mint korábban. A hibák kiküszöbölésében bizonyítottan segíthet a nagy számok törvénye. A Federal Reserve Bank of Atlanta 2003-ban végzett mérése szerint az általuk havonta megkérdezett 50 közgazdász együttes véleménye jóval pontosabb, mint az egyéneké. De ez sem jelent mindig biztonságot, ahogyan ezt a Philadelphia Fed adatait is mutatják: február közepén elemzőik 8,3 százalékos munkanélküliséget jósoltak a második negyedévre, ehhez képest az arány 9,3 százalék lett.

A szakértők szerint ezért célszerű a tévedés lehetőségét is figyelembe venni és ezzel számolni az előrejelzések felhasználásakor. Konkrét számok helyett így egyfajta "adat legyező" jön létre, amely bekalkulálja az esetleges eltéréseket. Ezt a módszert alkalmazza a Bank of England az infláció számításánál. Igaz – véli a Berkely professzora – ez a technika az előrejelzés lényegét ássa alá, hiszen a prognózist az motiválja, hogy a társadalom nem képes elfogadni: a jövő megismerhetetlen.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.