Kiss Péter elmondta, hogy a krízisalapban jelenleg mintegy 5-5,5 milliárd forint van, miután az áramszolgáltatók is hozzájárultak ahhoz. A kabinet által egymilliárd forinttal létrehozott nyitott alapból finanszírozzák majd a szociális kríziskezelő programot - írta a bama.hu az MTI cikke alapján.
A kormány szerda reggel megállapodott az áramszolgáltatók képviselőivel arról, hogy a 2008-as többletbevételük hatvan százalékát felajánlják a krízisalapba - közölte a miniszter a kormányülést követő tájékoztatón.
Kiss Péter elmondta: az áramszolgáltatók többletbevételük negyven százalékát az ökumenikus szeretetszolgálaton, a Máltai Szeretetszolgálaton, a Hálózat és a Héra Alapítványon keresztül juttatják el ahhoz a mintegy százezer családhoz, amelynél egyébként kikapcsolnák az áramot.
Kérdésre válaszolva közölte, hogy az áramszolgáltatók ötmilliárd forintot fizetnek be többletbevételükből, ebből hárommilliárd forintot a krízisalapba tesznek, kétmilliárd forintot pedig az alapítványokon keresztül juttatnak el a rászorulóknak.
Elmondta, ezek a szervezetek közreműködnek a krízisalap koordinációjában. Hozzátette: azt várják, hogy a civil szervezetek ne csak a támogatások nyomon követésében, a monitoringban, hanem azokban az esetekben is "ügygazdaként", az alap felé közvetítőként járjanak el, ahol saját erőforrásaikat meghaladja a segítség.
A miniszter ismertetése szerint a krízislap tanácsadó testületébe elfogadta a meghívást a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Máltai Szeretetszolgálat, az Országos Szociálpolitikai Tanács képviselői, a Baptista Szeretetszolgálat, a Vöröskereszt, a Magyar Tudományos Akadémia gyermekszegénység elleni programirodája, valamint Szociális Szakmai Szervezetek Szövetsége.
A közvetlen támogatásokat firtató kérdésre azt mondta, minden egyes áramszolgáltató a maga területén megállapodik egy karitatív szervezettel vagy alapítvánnyal, például a fővárosban és környékén működő Elmű a Hálózat és a Héra Alapítvánnyal.
A kormány egymilliárd forinttal hozta létre a kríziskezelő alapot, amelybe a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 800 millió forintot ajánlott fel a bírságokból befolyt összegből. Az augusztustól induló program kisösszegű, vissza nem térítendő állami támogatás formájában nyújt 30 napon belüli gyors segítséget az átmenetileg nehéz helyzetbe került családoknak.
Arra a kérdésre, hogy jövőre a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodásnak megfelelően csökkenti-e a gázártámogatásra fordított hatvan milliárd forintot, Kiss Péter azt mondta, a Robin Hood-adó jelenti a fedezetét a szükséges gázártámogatásnak, amely a gázár piaci árának csökkennése után is fennmarad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.