A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) a hónap folyamán 0,28 százalékot mozdult felfelé, ez enyhe növekedésnek számít. A múlt év végén kibontakozott recesszió még ez év tavaszán is folytatódott, néhány hónapban kiugró visszaesés mutatkozott.
Az utóbbi időszakban már megállni látszik a zuhanás, lassan trendfordulóról is beszélhetünk, ha kívülről nem érkezik a válságnak egy újabb hulláma. Az előző évhez képest azonban továbbra is nagy a visszaesés, ez azt tükrözi, hogy még mindig csökkentett üzemmódban termel a gazdaság.
Júliusban a GYIA 6,1 százalékkal múlta alul a múlt év azonos időszakában mért szintet, vagyis a gyártóegységek bezárása, illetve az elbocsátások nyomait viselik a számok. Ha valóban nem érkezik több külső sokk, akkor ősszel fékeződhet az éves mutató zuhanása, hiszen lassan kikerülnek a bázisból a nagy mínuszok.
A GYIA alkotórészei közül öt volt növelő hatással az indexre és ugyancsak öt hatott a csökkenés irányába, az előbbiek azonban erőteljesebbnek bizonyultak. Az ipari termelés ezúttal havi alapon jókora növekedést mutatott fel, bár még mindig alacsony szinten mozog. A válság által leghamarabb elért szektoron a stabilizálódás jelei látszanak, ahogy az exportpiacok kereslete sem esik már számottevően. A magyar exportőrök megrendeléseit nagyban meghatározó német üzleti várakozások ugyancsak enyhén javultak, lassan véget ér a fejlett világot régóta uraló pesszimizmus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.