A jelentés a válság közvetlen okai között említi a hatalmas, globális egyensúlyhiányok kialakulását és fenntartását, a tartósan és mesterségesen alacsony szinten tartott kamatokat, a torz hatású ösztönzők megtűrését, és a kockázatok alábecslését.
A szabályozás elégtelensége vezetett túlzott tőkerátételekkel végrehajtott piaci műveletek elterjedéséhez, és a nyomukban járó piaci zavarok sokasodásához.
Ezeknek a hatásoknak az ellensúlyozásához nagy – korábban példa nélküli – horderejű monetáris és fiskális intézkedésekhez kellett folyamodni.
Jelenleg a rendszer egyik fő, belső ellentmondása az, hogy a kormányok és a szabályozó hatóságok egyaránt kénytelenek rövid távú kármentő akciókat indítani, ami hátráltatja válságálló jövőbeni struktúrák kialakítását.
Az egyik megoldás céljára a – jegybankok bankjaként számon tartott – BIS a pénzügyi szolgáltató szektor által ajánlható termékek szabályozásának globális léptékű egységesítését és szigorítását ajánlja, mígnem emezek biztonság szintje megközelíti például a gyógyszeripari készítményekét. Kell ezen kívül hozzájuk rendelni egy megfelelő minősítési rendszert, amely pontosabban jelzi a megbízhatóságukat. A piacok szervezésében a fokozottabban központosított elszámolási eljárásokat ajánlja a BIS.
Az intézményi – azaz a szabályozó hatósági – szinten a nagyobb biztonság és a rendszerszintű stabilitás követelményét kell szem előtt tartani.
A gazdaságpolitika síkján a bázeli intézmény azt ajánlja, hogy mindenütt el kell távolodni az erőltetett exportra és a hitelből – illetve tőkerátételekkel – finanszírozott fejlesztési modelltől, helyébe a fenntarthatóbb növekedés követelményét kell állítani.
Különösen nagy veszélyt lát a BIS a globális léptékben is növekvő fiskális egyensúlyhiányokban.
Egy további ajánlás szerint hagyni kell a túlduzzasztott pénzügyi szektor zsugorodását, hogy egy karcsúsítási fázis után, arányos mérteket öltsön. A BIS a mostani éves beszámolójában egy külön pontban sürgeti, hogy a nemzetközi pénzügyi rendszert tisztítsák meg a visszamarad „toxikus” követelésektől, mert – mint hangzik az érvelés – tartós fellendülést csak tiszta lappal indulva lehet elérni.
Ebben a pontban az intézmény visszhangozza a – nagyrészt a németeknek címzett – bírálatokat, amelyek szerint a kormányok hibáznak, ha nem kényszerítik a banki és a befektetési intézményéket a kétes követeléseik leírására.
Mint ismeretes, Berlin, a nagy német pénzügyi szolgáltatókkal egyetemben különleges – „rossz-bank” – konstrukciókkal igyekszik életben tartani a bankok portfolóiban még fellelhető, jelzáloggal fedezett követeléseket.
Az eljárás során a német kormány és a résztvevő bankok is arra számítanak, hogy a zavaros konstrukciójú papírok értéke majd ismét emelkedik, ezért nem célszerű azokon a válság mélypontja idején kialakult, jelképesnek is csekély értéken túladni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.