Sokan ugyanis a jogszabály-módosítások után sem kívánnak részt venni a programban, és kiskapu gyanánt a táppénzre való jogosultságot használják ki. A településvezetők sérelmezik, hogy az új rendszer jelentős kiadási többleteket okoz az önkormányzatoknak. Annak ellenére is, hogy a bérek és közterhek 95 százalékát az állam téríti meg.
Mivel a közmunkához kapcsolódó dologi kiadásokhoz – ilyen többek között a munkaruha, illetve a munkaeszközök – az állam egyetlen forinttal sem járul hozzá, az önkormányzatoknak jócskán meg kell húzniuk a nadrágszíjat ahhoz, hogy foglalkoztatni tudják a rászorulók többségét – mutatott rá Csach Gábor, Balassagyarmat alpolgármestere. Ugyanis míg korábban a rendszeres szociális segély 90 százalékát fizette az állam, addig az ezt felváltó rendelkezésre állási támogatásban (rát) részesülő, de a foglalkoztatásba be nem vonható segélyezettek költségének csak a 80 százalékát állja.
Tovább súlyosbítják a helyzetet a sorozatos visszaélések is: mivel a közfoglalkoztatásban dolgozók jogosulttá válnak a társadalombiztosítási ellátásra, Balassagyarmaton sokan betegségre hivatkozva néhány nap múlva táppénzre mennek, így lényegében újra eltartottá válnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.