Május–júliusban 9,7 százalékos munkanélküliségi rátát mért a Központi Statisztikai Hivatal. Ez tavasz óta néhány tized százalékpontos le-fel mozgásnak felel meg. Ha azonban a szezonális munkák beindulását is számításba vesszük, akkor már kevésbé kedvező a kép. Ősszel ez alapján újabb emelkedési hullám következhet.
Az időszakban a 15–64 éves népesség 61,8 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. Az aktivitás tehát a korábbi évekkel ellentétben most az elbocsátások ellenére sem csökken, ez azt mutatja, hogy kevésbé tudnak korai nyugdíjazásba menekülni az állásukat elveszítők.
Ez pedig segíthet majd a kilábalás időszakában, ha addig is fennmarad a szabad munkaerő-kapacitás. A 15–64 éves foglalkoztatottak létszáma 2009. május–júliusban átlagosan 3,779 millió volt, 83 ezer fővel elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanélküliek 407 ezren voltak, 92 ezer fővel többen az egy esztendővel azelőttinél. A munkanélküliségi ráta 2,2 százalékponttal haladta meg a tavalyi azonos időszakit.
Nemzetközi összehasonlításban egyre romlik hazánk pozíciója; évekig átlag alatti állástalansággal büszkélkedhettünk, de ez az utóbbi egy évre már nem érvényes. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által kiadott harmonizált munkanélküliségi ráta júniusban a régi tagállamokban 9, a teljes EU-ban 8,8 százalék volt, szemben a magyar 10 százalékkal.
A fiatalok amúgy is hátrányos munkaerő-piaci helyzetén arányaiban sokkal inkább rontott a válság. A munkanélküliek 18,9 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelen lévő 15–24 éves korosztályból került ki, az erre a korcsoportra számított 25,5 százalékos munkanélküliségi ráta 6,2 százalékponttal haladta meg az egy évvel ezelőttit. Az állástalanok 42,6 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.