A Barclays Capital - a City egyik vezető befektetési pénzintézete - frissen összeállított negyedéves felzárkózó piaci elemzésében lefelé módosította az idei magyarországi folyómérleg-hiányra adott prognózisát, és most már azt várja, hogy a deficit 2009-ben nem fogja elérni a hazai össztermék (GDP) 3 százalékát sem.
A nettó működőtőke-beáramlás jelentősen visszaesett, de mivel a folyó hiány is csökken, a közvetlen külföldi befektetések által fedezett deficitarány továbbra is 40 százalék körül maradhat.
Ráadásul, ha érvényben maradnak a Magyarországon építendő Mercedes-autógyár 800 millió eurós beruházásának tervei, az jelentősen javíthatja a működőtőke-kilátásokat - áll a Barclays Capital szerdai elemzésében.
A ház szerint az adatokból az is kitűnik, hogy a magyar bankrendszer külső adósságállományának megújítási aránya térségi összehasonlításban is magas, ami azt látszik igazolni, hogy a külföldi tulajdonos bankok kitartanak az ország mellett.
A rekord magas devizatartalékokkal együtt mindez csökkentette a külső finanszírozási hiánnyal kapcsolatos aggályokat, ami elősegítette a kockázati felárak csökkenését a magyar piacon, és ez utóbbi még tovább folytatódhat - áll a Barclays Capital szerdai londoni elemzésében.
A cég szerint e makrogazdasági és pénzügyi fejlemények lehetővé teszik a Magyar Nemzeti Banknak a pénzügypolitikai enyhítés folytatását, annál is inkább, mivel a ház szakértői a jövő év végére 2,5 százalékra - vagyis az MNB 3 százalékos célja alá - lassuló éves magyarországi inflációt várnak.
Mindez a Barclays Capital szerint indokolná, hogy a magyar jegybanki alapkamat már 2010 első negyedévének végére gyors ütemben 5 százalékra csökkenjen.
Egyes MNB-döntéshozók - tekintettel arra, hogy a globális enyhítési ciklus véget ért - ódzkodhatnak a forintbefektetések kínálta hozamelőny túl gyors szűkítésétől. A londoni nagybank szerint azonban a következő két negyedév jó lehetőséget kínál a kamatcsökkentésre, mivel az amerikai Federal Reserve és az euróövezeti jegybank (EKB) majdani szigorítási ciklusainak kezdete még odébb van, a globális kockázatvállalási hajlam javul, a magyar gazdasághoz kapcsolódó kockázatok pedig láthatólag jelentősen mérséklődtek.
A londoni Cityben konszenzussá vált a magyarországi kamatcsökkentési ciklus folytatódásának előrejelzése, jóllehet az enyhítés várható mértékéről eltérnek a prognózisok.
A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői a vártnál számottevően jobb augusztusi magyarországi inflációs adatsor ismertetése után az addigi 7 százalékról 6,50 százalékra módosították az idei év végi MNB-kamatszintre adott előrejelzésüket, és jövőre 6 százalékos MNB-kamatot jósoltak. Megjegyezték ugyanakkor, hogy 6 százalék alatti kamatszintnek már negatív átgyűrűző hatása lehet a forintra a kockázatvállalási hajlam gyengülése esetén.
A Wood & Co. nevű, Kelet-Közép-Európára szakosodott befektetési társaság elemzői azonban jövőre 5 százalékos magyarországi jegybanki kamatmélypontot is elképzelhetőnek tartanak, a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlege pedig 2010 végére 3,50-5,50 százalék közé csökkenő magyar jegybanki kamatot valószínűsít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.