David Tweedie az Európai Parlament képviselői előtt beszélve annak a reményének is hangot adott, hogy a világszintű egységesítés szempontjából megkerülhetetlen Egyesült Államok már 2012-ig beleegyezhet az IASB által lefektetett nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) átvételébe, amely egyben a jelenleg használatos amerikai könyvviteli szabvány, a GAAP feladását is jelentené.
Az IFRS-hez a világ 117 országa – köztük 2005-ben az EU tagállamai – csatlakozott már, vagy csatlakozik éppen. A globálisan is egységes standardok kialakítását ugyanakkor az akadályozta eddig, hogy az USA ragaszkodott a GAAP-hez, amely egyrészt extra adminisztrációs terheket jelent a nemzetközi vállalatok számára, másrészt rontja a cégek pénzügyi helyzetének átláthatóságát.
A globális gazdasági válság azonban, úgy tűnik, jelentős lökést adott a standardizálási folyamatnak, mivel a világ vezetői is elfogadták, hogy az egységes könyvviteli szabályok megteremtése hozzájárulhat a megcsappant befektető bizalom helyreállításához. Ennek megfelelően a világ vezető fejlett és feltörekvő gazdaságait tömörítő G20 múlt heti pittsburghi csúcstalálkozójának résztvevői globális szabályok lefektetésére, illetve az érintettek bevonására szólították fel az IASB-t.
Az egységesítési törekvések, illetve az eszközértékelésre vonatkozó eddigi szabályok módosítási tervei azonban sem az USA-ban, sem Európában nem élveznek osztatlan támogatást. Az eszközértékelésre vonatkozó szabályok főleg Európában, azon belül is Franciaországban váltottak ki éles kritikákat.
Így például a napokban a legnagyobb francia biztosító, az Axa első embere intézett támadást az IASB szabálymódosítási tervei ellen. Henri de Castries egyenesen odáig ment, hogy rossz döntésnek nevezte az IFSR 2005-ös európai bevezetését, és azzal vádolta meg az IASB-t, hogy megsérti a nemzetállamok szuverenitását, amikor kedvezőtlen új könyvviteli szabályokat próbál rájuk erőltetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.