BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Hetek üdvözlik a rugalmas kínai árfolyam-politikát

A világ fejlett gazdaságait tömörítő Hetek csoportja (G7) figyelmeztet "a valutaárfolyamok szélsőséges ingadozásának és rendezetlen mozgásának" kockázataira, és üdvözli Kína elkötelezettségét rugalmas árfolyam-politika folytatása mellett - olvasható a G7 pénzügyminisztereinek és központibank-vezetőinek isztambuli tanácskozásáról kiadott közleményben.

Kína kitartása a rugalmas árfolyam mellett "bizonyára a jüan folytatódó felértékelődéséhez vezet majd, és segíteni fogja a (világ)gazdaság egyensúlyos növekedését" - vélekedtek a Hetek pénzügyi vezetői.

Az amerikai pénzügyminiszter, Timothy Geithner ugyanakkor ezen az összejövetelen is elismételte, milyen fontos erősen tartani a dollárt. A nemzetközi újraegyensúlyozáshoz vezető változások között azt említette, hogy "hosszú évek eladósodása után az amerikaiak ismét kezdenek megtakarítani... és ezt a világ többi részén szélesebb szerkezeti változásnak kell ellentételeznie, az inkább belső kereslet vezérelte és kevésbé exportintenzív növekedés felé. Mindnyájunk érdeke ez az alapvető változás".

A Hetek nyilatkozata nagyjában-egészében megismételte a Húszak (G20) múlt hét végi, pittsburghi csúcstalálkozójának ajánlásait, mindenekelőtt azt, hogy nem szabad visszavonni a gazdaságösztönző programokat mindaddig, amíg nem biztosított a gazdasági gyógyulás. Ehhez hozzátették, hogy a fejlett országok "jó példával" akarnak elől járni a Húszak elhatározásainak valóra váltásában.

Sok elemző úgy véli, ez a kommüniké lehet az egyik utolsó, mielőtt a G7 lassan "kimúlik", több mint három évtizeden át rendezett csúcsértekezletei is elmaradnak, és szerepét a Húszak reprezentatívabb csoportja veszi át. Jövőre Kanada lesz a Hetek soros elnöke, egyelőre ragaszkodik a szokásos csúcsértekezlet megtartásához, de 2011-ben Franciaország lesz mind a Hetek, mind a Nyolcak (G7 és Oroszország), mind a Húszak elnöke, és a francia vezetés már jelezte, hogy nem biztos a Hetek hagyományának folytatása.

A legutóbbi, múlt hét végén rendezett csúcsértekezletükön a Húszak elhatározták, hogy együttesük váltja fel a G8-at a nemzetközi gazdasági együttműködés új állandó tanácskozó fórumaként. A G20 először 1999-ben tartott tanácskozást Berlinben szakértői szinten, első állam- és kormányfői csúcstalálkozója tavaly volt Washingtonban, majd idén tavasszal a londoni és most az Egyesült Államok-beli, pittsburghi csúcs következett.

A Húszak tagja 19 ország - Argentína, Ausztrália, Brazília, Kanada, Kína, Franciaország, Németország, India, Indonézia, Olaszország, Japán, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, Dél-Afrika, Dél-Korea, Törökország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok - és az EU, amelyet a soros elnökség és az Európai Központi Bank képvisel a csoportban. A Húszak tanácskozásain részt vesznek az IMF és a Világbank képviselői.

A Húszak adják a világ-GDP 85 százalékát, a világkereskedelem 80 százalékát - beleértve az EU-beli belső kereskedelmet -, és ezekben az országokban él a világ népességének a kétharmada.

A világ legfejlettebb gazdaságainak együttműködését Franciaország kezdeményezte 1975-ben Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok részvételével. A csoport 1976-ban Kanadával bővült G7-re, majd 1997-ben Oroszországgal G8-ra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.