BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A népköztársaság ünnepel, de visszafogja nehéziparát

A szerkezeti aránytalanságok további halmozódásának megelőzésére szigorú korlátozásokat rendelt el a kínai kormány a nehézipari kapacitások növelésében.

Peking szemlátomást a túlkínálat, majd a gyilkos árverseny és a csődök sorozatának pusztító spirálját szeretné megelőzni. A lépést külföldi kommentátorok a globális egyensúly helyreállításának fontos mozzanataként méltatják.

A beruházási korlátozásokat a népköztársaság kikiáltásnak 60. évfordulója – és az ünnepségeket kísérő, több napos munkaszünet – előtt jelentették be, a kormány honlapján. Az elhatározott korrekció részeként lejárat nélküli tilalmat mondtak ki újabb acélművek építésére, illetve a meglévők bővítésére.

Hasonló korlátozást rendeltek el a cementgyártásban és az üvegiparban, illetve kokszolóművek építésében. Alumíniumkohászati kapacitást 2012-ig nem szabad bővíteni, ugyanezen idő alatt újabb kikötőépítésbe sem szabad fogni. A londoni Times szerint a drákói szigorra azért volt szükség, mert a regionális kormányzatok nyakra-főre hágták át a meglévő előírásokat, és fogtak fejlesztésekbe, gyakorta mindenféle építési, területrendezési vagy engedélyezési előírást felrúgva.

Az idei évre már jóváhagyott – 13 milliárd dollárosra becsült – acélipari beruházások nyomán az ágazat kapacitásai mintegy 40 százalékkal haladják meg a belföldi kereslet szintjét, és nagyjából ugyanez érvényes a cementiparra. A korlátozásokkal nagyrészt a leginkább szennyező vállalatokat sújtják, de a technológiai előírásokat olyan területeken is szigorítják, mint a napelem-gyártás vagy a szélerőművek építése.

A kibocsátás fékezését a gazdaság több területén – például az ingatlan- és az értékpapírpiacon – látni vélt buborékképződés is igazolja. Ez utóbbi folyamatot részben az év első hat hónapjában kimutatott, 1100 milliárd dollárnak megfelelő összegű, új banki hitelezés fűtötte, de a kormány 500 milliárd dollárnyi konjunktúra-ösztönző kiadásai is fokozták a makrogazdasági feszültségeket.

Peking emellett arra törekszik, hogy a termelési vertikum magasabb szegmenseiben – így a feldolgozóiparban – ne okozzon megtorpanást a nehézipari beruházások visszafogása. A kormánynak továbbra is szüksége van a foglalkoztatás javítására, ha fenn akarja tartani a társadalmi stabilitást, ehhez pedig elengedhetetlen a 8 százaléknál nagyobb ütemű GDP-növekedés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.