A bruttó átlagkeresetek 2009 első nyolc hónapjában 1,3 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 1,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – jelentette a KSH.
A reálkereset (a fogyasztóiár-index 3,8 százalékos növekedése mellett) 2,1 százalékkal maradt el az előző évitől. A versenyszférában 0,3 százalékkal emelkedett; a költségvetési szférában (döntően a 13. havi juttatás kifizetési szabályainak változása miatt) 7,9 százalékkal csökkent a reálkereset az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Augusztusban a bruttó átlagkereset 0,6 százalékkal emelkedett éves alapon, míg a nettó fizetések 3,2 százalékkal lettek magasabbak. A bruttó keresetek emelkedése lényegesen lelassult, január óta nem volt ilyen alacsonyan. Míg év elején a közszféra bércsökkenése húzta lejjebb a mutatót, most elsősorban a magánszektor béreinek lassabb emelkedése okozza a lassulást, 3,6 százalékra süllyedt a havi bruttó emelkedés. 2009. júliustól a havi nettó átlagkeresetek előző év azonos hónapjához képest mért emelkedése az szja-sávhatár emelése miatt rendre meghaladja a havi bruttó átlagkereset növekedését.
Az alkalmazásban állók létszáma 2009. január– augusztusban átlagosan 2 millió 664 ezer volt. 2009. január–augusztusban a költségvetési szférában 740 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 835 ezren dolgoztak. Ez a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszámának 4,1 százalékos csökkenését jelentette az előző év azonos időszakához képest. A költségvetés esetében a közfoglalkoztatási formában dolgozók létszámbővülése nélkül számolva 0,4 százalékos; míg a versenyszférában 6,7 százalékos csökkenés következett be. A magánszférában augusztusban csökkent először 1,8 millió alá a létszám, ami 8,3 százalékkal alacsonyabb a tavaly ilyenkorinál. A költségvetési szektorban viszont 6,6 százalékos növekedést jelent a 768 ezer munkahely, ebből nagyjából 55 ezren lehettek a közmunkások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.