Adótanácsadók a Világgazdaság Online kérdésére kifejtették: ezekben a hónapokban a vizsgálatok szaporodására lehet számítani, mégpedig két okból. Egyfelől gyakori jelenség, hogy egy-egy vállalkozás dolgozói a vállalati gépkocsikat veszik igénybe nyaralásuk lebonyolítására, utóbb azonban igyekeznek céges utazásnak maszkírozni az így megtett kilométereket. Másfelől pedig az új adónemből remélt bevételek komoly elmaradásban vannak: a teljesítési arány az éves előirányzat alig 40 százalékát éri el.
Ami az ellenőrzéseket illeti: az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) előzetes közlése szerint az idén valamennyi, már folyamatban lévő vagy újonnan kezdeményezett átfogó ellenőrzés során górcső alá veszik a cégautóadó bevallását és megfizetését is. Ezen túl azonban az adóhatóság egy-egy települési önkormányzat jelzésére is vizsgálatot indíthat ezen a téren, ám a kiválasztás egy, az APEH-nél működő adatbázis segítségével is megtörténhet.
Ismeretes, hogy a revizorok kézhez kapják a gépjárművek nyilvántartását a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalától. Az innen származó adatokat azután összevetik a cégautókra vonatkozó bevallásokkal, és ha valami gyanúsat tapasztalnak, azonnal vizsgálatot kezdeményeznek. Mindezek mellett pedig az adóhatóság végez szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy az adóhivatal bekérheti a tárgyi eszközökre vonatkozó nyilvántartásokat az adózóktól , így azonnal kiderül, hogy a cégnek van-e a tulajdonában személygépkocsi. Márpedig ha az ezután fizetendő adó nem szerepel a negyedévente esedékes bevallásban és a közteher befizetését sem tudja igazolni az adózó, az adóhiányon túl a vállalkozásra késedelmi pótlékot és bírságot is kirónak.
A kormány 2009-re 27 milliárd forintos bevételt remélt az új adónemből, szeptember végéig azonban ebből csupán 11,2 milliárd forint folyt be (szeptember hónapban alig több mint fél milliárd forint). Egyelőre tehát igencsak kétséges, hogy a tervezett bevétel megérkezik-e az állami büdzsébe.
A cégautóadó bevallásáról és befizetéséről
A vállalkozások a tulajdonukban lévő személygépkocsik után negyedévente, az adott negyedévet követő hó 20-ig (a harmadik negyedév után tehát október 20-ig, a negyedik negyedév után pedig 2010. január 20-ig) kötelesek befizetni a cégautóadót. Az új közterhet a szervezetek (vagyis nem magánszemélyek) tulajdonában álló személygépkocsik, valamint azon magánszemélyek tulajdonában álló személygépkocsik után kell leróni, amelyekkel kapcsolatosan költséget számolnak el. Költség elszámolásának minősül a magánszemély tételes költségelszámolása és értékcsökkenési leírása, valamint a vállalkozás számviteli törvény alapján történő költség- és ráfordítás-elszámolása is.
Segítségképpen: költség és ráfordítás többek között a személygépkocsi üzemanyag- és kenőanyag-költsége, az éven belül elhasználódó tartalék-alkatrészek költsége, a javítás, karbantartás díja, a személygépkocsi bérleti vagy lízingdíja, az értékcsökkenési leírás, a felelősségbiztosítás és a casco díja, valamint a gépjárműadó, amelynek összegét le lehet vonni a cégautóadó értékéből.
Nem kell cégautóadót fizetni olyan, magánszemély tulajdonában álló személygépkocsik után, amely után kizárólag kiküldetési rendelvény alapján vagy munkába járás címén számolnak el költséget. Emellett adómentességet élveznek a megkülönböztető jelzéssel ellátott járművek, az egyházi vagy karitatív szervezetek tulajdonában lévő személygépkocsik, a személygépkocsi-kereskedelemmel foglalkozó cégek által továbbértékesítési céllal beszerzett járművek, valamint a háziorvosi feladatokat ellátó gépkocsik.
Az adó havi mértéke az 1600 cm3 hengerűrtartalmat vagy 1200 cm3 kamratérfogatot meg nem haladó hajtómotorral ellátott személygépkocsik esetén 7000 forint, míg minden más személygépkocsi után 15 000 forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.