A második negyedévben a folyó fizetési és a tőkemérleg együttes egyenlege 891 millió euró aktívummal zárt – jelentette a Magyar Nemzeti Bank. Ez szezonálisan kiigazítva a GDP 2 százalékát teszi ki. A folyó fizetési mérleg önmagában is 476 millió eurós többlettel zárt, a tőkemérleg 415 milliót tett ehhez hozzá.
Az MNB pénzügyi számlái alapján a második negyedévre a hazai vállalatok nettó finanszírozói lettek a gazdaságnak, mégpedig nem is kis mértékben. A GDP 4,9 százalékát tette ki a szektor finanszírozási képessége a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
A mutató eddig még sosem ért el ilyen magas szintet az MNB adatai alapján. Ugyanakkor a négy negyedéves gördülő és a szezonálisan kiigazított adatok szerint is egyaránt 3 százalék körül volt a háztartások pénzügyi többlete, ez durván duplája az elmúlt évek átlagának. Mindeközben az állami szektor túlköltése mit sem változott, a szezonálisan igazított adatok szerint továbbra is a GDP 4,7 százalékára rúg a finanszírozási igénye.
Az exportvolumen a múlt év decembere óta mutatott először mindössze egy számjegyű csökkenést: 8,1 százalékkal volt alacsonyabb a kivitel júliusban, mint egy éve – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal. Ám az import 21,7 százalékkal maradt el a tavaly júliusitól. A múlt év ősze óta szinte végig jobban esett a behozatal, mint a kivitel, de ilyen mértékű szétnyílás a két kereskedelmi irány között az utóbbi két évtizedben nem volt.
X. 5.: Államháztartás, gyorstájékoztató (szept.)
X. 5.: Kereskedelmi szálláshelyek forgalma (aug.)
X. 6.: Ipari termelés, előzetes (aug.)
X. 8.: Külkereskedelmi forgalom, előzetes (aug.)
X. 5.: Államháztartás, gyorstájékoztató (szept.)
X. 5.: Kereskedelmi szálláshelyek forgalma (aug.)
X. 6.: Ipari termelés, előzetes (aug.)
X. 8.: Külkereskedelmi forgalom, előzetes (aug.)
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.