A világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdasága, valamint az EU alkotta Húszak pénzügyminiszterei és jegybankárai előtt Gordon Brown - a bankok életben tartására fordított hatalmas költségvetési összegekre utalva - kijelentette: a társadalom számára elfogadhatatlan, hogy "ha a pénzügyi szektor jól működik, annak hozadékából csak kevesek részesülnek, a csőd költségeit azonban mindenki kénytelen viselni". Éppen ezért meg kell vitatni "valamiféle biztosítási díj" kivetését a rendszerszintű kockázatok ellensúlyozására, és a megoldási lehetőségek között szerepelhet, hogy bizonyos illeték terhelje a globális pénzügyi tranzakciókat - mondta a brit kormányfő.
A felvetés azonban a jelek szerint előzetes egyeztetés nélkül hangzott el, és váratlanul érte a skóciai St. Andrews kisvárosában rendezett G20-tanácskozás többi részvevőjét.
Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a Sky News hírtelevíziónak adott interjúban gyakorlatilag nyíltan elvetette a brit javaslatot, mondván: az Egyesült Államok ezt a megoldást nem tudja támogatni.
Geithner már a szombati G20-értekezlet után tartott sajtóértekezletén is csak kitérő választ adott az erre vonatkozó kérdésekre, mondván: olyan rendszer kialakítása szükséges, amely biztosítja, hogy a veszteségeket ne az adófizetőknek kelljen állniuk, és a befektetők se élhessenek abban a hitben, hogy a kormányok mindig kihúzzák őket az általuk okozott bajból. Az amerikai pénzügyminiszter azonban nem bocsátkozott részletekbe arról, hogy kormánya milyen megoldásban gondolkodik.
Alistair Darling, a vendéglátó brit pénzügyminiszter a G20-tanácskozás után azt mondta: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tanulmányozni fogja a Brown által felvetett pénzügyi tranzakciós adó bevezetésének lehetőségét.
Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója, aki jelen volt a Húszak értekezletén, azonban egyértelműen kijelentette: egy ilyen adófajta bevezetése "számos okból nagyon nehéz ... gyakorlatilag lehetetlen". Strauss-Kahn szerint ugyanis a globális pénzügyi tranzakciókat "nagyon nehéz mérni, így (az ilyen adót) nagyon könnyű kikerülni".
Jim Flaherty kanadai pénzügyminiszter is azt mondta, hogy Kanada "nem érdeklődik" a brit felvetés iránt, mivel a kanadai kormány "az adókat nem emelni, hanem csökkenteni akarja".
Az ötlet mindazonáltal nem először merül fel a G20-csoporton belül a gazdasági-pénzügyi válság kitörése óta.
Nemrég az előző német kormány pénzügyminisztere, Peer Steinbrück a Financial Timesban azt írta: a Húszak hazai össztermékük (GDP) átlagosan 30 százalékánál is nagyobb támogatásban részesítették a pénzügyi szektort tőkejuttatások, garanciavállalások, jegybanki akciók formájában.
A válságra adott politikai válaszlépéseknek ezért tartalmazniuk kell a költségvetési tehermegosztás új formáit is; ezek egyike a pénzügyi tranzakciókra kivetendő globális adó - írta a londoni gazdasági napilapban az előző német pénzügyminiszter.
A banki tranzakciók megadóztatásának ötletét James Tobin amerikai közgazdász már az 1970-es évek elején felvetette - az ilyen adóztatási formát azóta is Tobin-adónak hívják -, ám ez az adófajta a piaci szereplők és a politika ellenállása miatt azóta sem terjedt el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.