Történelmi váltásról van szó, az amerikai gazdaság történetében első ízben fordul elő, hogy a női munkavállalók száma meghaladja a férfiakét.
A nők társadalmi szerepvállalásának hosszú ideje zajló átalakulását felgyorsította a gazdasági válság; egyre több olyan háztartásban, amely korábban megengedhette, hogy a nő otthon maradjon, megszűnik ez a modell. Az ok az, hogy a recesszió elsősorban a férfiak uralta ágazatokat sújtotta, a legnagyobb elbocsátások az építő- és a feldolgozóiparban történtek.
A nők aránya a munkavállalók között 1970-ben még csak 35 százalék volt, a recesszió kezdetére elérte a 48,7 százalékot, idén szeptemberben pedig már 49,9 százalékra emelkedett. A gazdasági válság következtében a 16 év feletti férfi munkaerő körében a munkanélküliség elérte a 11,4 százalékot, ami negyedszázados rekord.
A nők körében csak 8,8 százalék az állás nélküliek aránya, a nők által dominált szektorokat, például az oktatást és az egészségügyet a válság kevésbé érintette.
Arlie Hochschild, a Berkeleyben működő Kaliforniai Egyetem professzora, a téma szakértője rámutatott: lényegi váltás következik be, míg korábban a nők sok háztartásban többnyire akkor dolgoztak, ha akartak, ma már azért dolgoznak, mert kénytelenek.
A felmérésekből az is kiderül, hogy a nők - bár egyre nagyobb részt képviselnek a munkavállalók között - lényegesen kevesebbet keresnek, mint a férfiak. A teljes munkaidőben foglalkoztatott nők keresetének középértéke 2008-ban évi 35.745 dollár, a férfiaké viszont 46.367 dollár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.