Magyarország Montenegró első számú külföldi befektetője: tavaly év végén a magyar tőkekihelyezés meghaladta a 650 millió eurót. Lehetőségek pedig - mind a tőkebefektetések, mind a kereskedelem terén - szép számmal akadnak. A kétoldalú kapcsolatok kérdésköre tegnap Budapesten került terítékre.
Első ízben ült össze a Magyar-Montenegrói Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság. A tegnapi budapesti tanácskozáson a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésének, a befektetői környezet javításának lehetőségeit tekintették át. Súlyponti téma volt az ingatlanpiaci szabályozás és ingatlanfejlesztés, az építésügy, a regionális területfejlesztés és területrendezés, a kommunális infrastruktúra, a hulladék- és szennyvízkezelés, valamint az ipari környezetgazdálkodás.
Gazdasági kapcsolataink eddig is jó ütemben fejlődtek, ám még számtalan a kiaknázatlan terület, amire építenünk kell- emelte ki Mester Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára. Hozzátette ugyanakkor: a további sikerekhez nélkülözhetetlen a két ország közötti intézményesített állami együttműködés. Ehhez kiváló fórumot biztosítanak a rendszeres kormányzati szintű gazdasági egyeztetések.
A Balkán országai olyan piaci lehetőségeket rejtenek, amelyek miatt a régió prioritást élvez Magyarország gazdaságdiplomáciai tevékenységében. Ezért a szaktárca Montenegróval is szoros gazdasági együttműködés kialakítására törekszik - hangzott el az ülést követően. A szaktárca, az ITD Hungary Zrt-vel közösen szorgalmazza és támogatja a magyar vállalatok rendszeres külföldi, így montenegrói megjelenését is kiállításokon, vásárokon.
Ennek eredményeként Montenegróban a magyar tőkekihelyezés 2008 végére meghaladta a 650 millió eurót. Hazánk Montenegró első számú külföldi befektetője. A Podgoricában 2009 szeptembere óta működő Információs Pont is növeli a kapcsolatokat építő magyar vállalkozások nyugat-balkáni lehetőségeit.
Kétoldalú kapcsolatok
Magyarország Montenegró nyolcadik legnagyobb importpartnere. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2008-ban Magyarország kivitele 256,9 százalékkal, 46,9 millió euróra emelkedett. A montenegrói behozatal értéke eközben 93,5 százalékkal, 5,7 millió euróra csökkent. Mindennek köszönhetően a 2007-ben még 70,1 millió eurós magyar kereskedelmi passzívum, tavaly már 41,2 millió eurós külkereskedelmi többletbe fordult. A jelentős többlet a növekvő élelmiszer, építőipari alapanyagok, elektronikai berendezések és személyautó kivitelből származott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.