BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Berágtak Magyarországra az amerikaiak a Sláger miatt

Az Egyesült Államok kongresszusában indianai képviselők határozattervezetet készítettek, amely elítéli a magyar Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) legutóbbi rádiós műsorszolgáltatási döntéseit.

Az amerikai kongresszusi határozattervezet címe: Magyarország ösztönzése a jogállamiság tiszteletben tartására, a külföldi befektetők tisztességes kezelésére és a szabad, független sajtó előmozdítására. A Joe Donnelly képviselő által jegyzett és hat további indianai képviselő által támogatott határozattervezetet a külügyi bizottság elé utalták. Azt még nem tudni, hogy a testület mikor fog az ügyben tárgyalni – számol be az MTI.

A tervezet első pontja szerint az amerikai törvényhozás alsóháza, a képviselőház elítéli az ORTT-nek a frekvenciapályázatokról hozott közelmúltbeli döntéseit. (Mint ismeretes, az ORTT elnöke Majtényi László le is mondott a kétes döntések miatt.) A második pontja azt tartalmazza, hogy a képviselőház a jogállamiság tiszteletben tartására és a külföldi befektetőkkel való tisztességes bánásmódra ösztönzi a Magyar Köztársaságot. A harmadik, utolsó pont szerint a képviselőház arra ösztönzi Magyarországot, hogy tartsa fenn a szabad és független sajtó iránti elkötelezettségét.

A határozattervezet preambulumában egyebek mellett az szerepel, hogy az Egyesült Államok több mint 9 milliárd dollárt fektetett be Magyarországon 1989 óta; az Egyesült Államok a negyedik legnagyobb és a legnagyobb nem európai külföldi befektető.

A szöveg hivatkozik a Financial Times 2009. november 6-i cikkére, amely szerint a rádiós frekvenciapályázatokról szóló döntés előtt magukat az MSZP és a Fidesz képviselőinek nevező személyek keresték meg a szóban forgó két rádióállomást, amelyeknek alkut ajánlottak: akkor hosszabbítják meg számukra a működési engedélyeket, ha a pártok a cégek vagyonából 50 százalékot kapnak. A rádiók visszautasították a zsarolási kísérletet, amelyet követően az MSZP-s és a fideszes ORTT-tagok a működési engedélyeket két másik, politikai kötődésű pályázónak szavazták meg.

A határozattervezet szerint a külföldi vállalatokkal szembeni tisztességtelen eljárás el fogja ijeszteni a befektetőket és akadályozni fogja Magyarország gazdasági növekedését, a jogállamiság, továbbá a szabad és független sajtó tiszteletben tartása viszont ösztönözni fogja a befektetői bizalmat Magyarország iránt.

A héten 9 állam nagykövete, ha burkoltan is, de szintén figyelmeztette Magyarországot a „nem transzparens” viselkedés, azaz a korrupció negatív utóhatásaira.

Az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetsége által jegyzett dokumentum kiemeli a közszolgáltatások, a műsorszolgáltatás és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területeit.

Az időzítés valószínűleg nem véletlen, részint a parlament előtt van a korrupcióellenes törvény, a Transparency International minap jelentette meg nemzetközi felmérése, amely szerint hazánk a világ 46. legkorruptabb országa, Bahrein és a Zöld-foki-szigetek társaságában.

Az Emmis vezérgigazgatója, Jeff Smulyan eközben a Radio Business Report nevű szaklapban megjelent írásában a korábban szerinte tiszta szabályok megváltozását kifogásolja. 12 éve, cége piacra lépésekor egyetlen dolgot kért csak: egy átlátható rendszert - idézi fel a kezdeteket a vezérigazgató. Ez akkor szerinte megvolt, ám mostanra ez "nyilvánvalóan megváltozott".

Smulyan szerint cége, mint a legnagyobb piaci szereplő, kész volt a legmagasabb árat fizetni a frekvenciahasználatért. A szabályok menet közben változtak meg, így nyerhetett valaki a semmi 50 százalékát ígérve, azzal szemben, aki dollármilliók 12 százalékát kínálta.

Szerinte az eljárás tisztátalanságát mutatja Majtényi László, az ORTT elnökének lemondása is.

Bajnai szerint is bűncselekmény - A vezérigazgató írásának további részleteiről itt olvashat

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.