A kölcsönös vádaskodások és követelőzések azt sejtetik, hogy a jövőben a konfliktusok elmélyülésére kell felkészülni a két gazdasági szuperhatalom viszonyában. Az amerikai Fed által fenntartott alacsony kamatszint és a dollár gyengesége veszélyezteti a világgazdaság kilábalását – mondta egy pekingi gazdasági fórumon Liu Ming-kang, a kínai bankfelügyeleti hatóság elnöke.
A szokatlanul élesen fogalmazó szakember szerint az amerikai monetáris politika világszerte ösztönzi a spekulatív befektetéseket a részvény- és ingatlanpiacokon, és ezzel új buborékokat alakít ki. Jóllehet a kínai kormányzat – amely az amerikai államháztartás első számú hitelezőjének számít – korábban is gyakran támadta Washington gazdaságpolitikáját, az eddigi figyelmeztetések inkább a túlzott állami kiadásokra vonatkoztak.
Liu Ming-kang támadását sokan védekezésként értékelik azokkal a vádakkal szemben, amelyek szerint éppen Peking kockáztatja befektetési buborék kialakulását a jüan mesterségesen alacsony árfolyamával és az óriási összegű gazdaságélénkítő programmal.
Emiatt nemcsak a nyugat sürgeti a kínai monetáris és különösen az árfolyam-politika módosítását, hanem olyan belföldi gazdasági szereplők is, mint például a China Merchants Bank vagy a China Capital Corp. Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója tegnap ismételten szorgalmazta a jüan árfolyamának korrigálását, és az amerikai elnök is ezt tekinti kínai tárgyalássorozata legfontosabb témájának.
Barack Obama számára ugyanakkor nagy pofont jelentett, hogy kínai kollégája, Hu Csin-tao az APEC hét végi szingapúri csúcsértekezletének záróközleményéből kivetette a „piacorientált” devizaárfolyamokra vonatkozó, a szervezet pénzügyminiszterei által néhány nappal korábban elfogadott utalást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.