Az elemzés tucatnyi mutató alapján közli a világ hatvan adóparadicsomának rangsorát. Ezen a 22. helyet foglaljuk el. A meglepően rossz eredmény oka, hogy a pénzügyi átláthatóság tizenkét vizsgált mutatója közül kilencben könnyűnek találtatott a hazai szabályozás.
Magyarországon például nincs nyilvános jegyzék az alapítványokról, de van lehetőség a vállalatok székhelyének módosítására, az adóadatok cseréjéről szóló nemzetközi megállapodások száma pedig 60 alatt van. Ebből az FSI szerzői azt a következtetést vonták le, hogy pénzügyi rendszerünk messze van az átláthatótól, és jelentős teret ad az adóeltitkolási, korrupciós és pénzmosási célú mozgásoknak.
Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adószakértője azonban némileg kétségesnek tartja a felmérés megalapozottságát. Szerinte hazánkban jelentős ugyan az adózatlan gazdasági tevékenység mértéke, ám ennek alapján korántsem lehet adóparadicsomnak minősíteni Magyarországot. Az elmúlt hónapokban a kormány is több intézkedéssel próbálta bezárni az adózási kiskapukat a külföldi cégek előtt.
További részletek a holnapi Világgazdaságban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.