"A kelet-európai boom évei elmúltak" - véli Matthias Sturm, a tanulmány szerzője, akit a Die Presse című bécsi lap idézett. Ám úgy látja, hogy Kelet-Európában a növekedés mégis átlag egy százalékponttal is meghaladhatja majd az osztrák rátát. A szerző kérlelhetetlen megállapítása, még évtizedekbe telik, amíg a kelet-közép-európai régió teljes egészében behozza lemaradását a nyugat-európai jólét szintjétől. Nem utolsósorban azért, mert "Kelet-Európának csak akor megy jól, ha ez a Nyugatra is áll." - Ha pedig a Nyugatnak rosszul megy, akkor ez nem marad következmények nélkül Keleten.
Ezenkívül - mutat rá a tanulmány - a kelet-közép-európai régió továbbra is függeni fog a külföldi befektetésektől és a Nyugatról érkező pénzügyi támogatástól. A strukturális reformokat pedig 2020-ig mindenekelőtt az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap nyomására fogják előrevinni. Ám a meglévő politikai keretfeltételeket illetően nagy eredmények nem lesznek - igy a tanulmány szerzője.
Figyelemre méltó a tanulmánynak prognózisa, amely szerint Kelet-Európa már nem növekszik egyenletesen. Eszerint a régió három különböző sebességgen fejlődik. Előszöris ott van a "vezető fejlett államokból" álló csoport, amely Csehországot, Szlovákiát, Szlovéniát és legfeljebb még (!) Magyarországot öleli fel. Ezek az országok szolid képzési szintet, jó életminőséget és elfogadható infrastruktúrát mutatnak fel.
A második csoportba Lengyelország, Oroszország, Románia és Ukrajna tartozik. Ezek nagy belső piaccal és magas befektetési potenciállal rendelkeznek. Sereghajtónak számitanak az olyan államok, mint Horvátország, Szerbia és Bulgária. E piacok kicsik, nem transzparensek és a jogi keretfeltételek nincsenek jól kiépítve.
Magyarország szempontjából a tanulmány keserű következtetése: 2020-ig Szlovénia, Csehország, Lengyelország és Szlovákia csúcstechnológiai telephellyé fog felfejlődni. Ugyanakkor strukturális és gazdasági problémák fékezhetik eközben Ukrajna, Magyarország, Horvátország és Szerbia fejlődését. Viszont Románia és Bulgária profitál majd mind az EU-tagsából, mind pedig az adóügyi keretfeltételeiből. Egyvalami azonban ezen államokban közös: saját nemzetközi ipari konszernel középtávon nem fognak előrukkolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.