A legutolsó felülvizsgálat során, szeptemberben ugyanis, amikor bebizonyosodott, hogy Magyarország a pénzügyi piacokról is tudja finanszírozni államadósságát, és nincs szüksége, hogy lehívja az esedékessé váló 1,4 milliárd eurós részletet, ehelyett inkább abban állapodott meg, hogy további 6 hónappal meghosszabbítja a megállapodás keretében a fennmaradó részletek lehívásának időszakát, már érdemben nem bírálták a kormány döntését.
Sőt, a legváltozatosabb hátterű és kötődésű szakértőktől egyenesen olyan javaslatok hallhatók, hogy a következő kormány is kössön megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal, az ország pénzügyi biztonságának megtartása érdekében. Ekkorát változott volna a világ egy év alatt vagy csupán egyfajta tanulási, érési folyamatnak lehetünk tanúi?
Kétségtelen, a pénzügyi válság hatására pénzügyi kultúránk sokat fejlődött. A korábban megváltoztathatatlannak hitt igazságok sorra megdőltek. A globális pénzügyi krízis a világot, és így Magyarországot is váratlanul és felkészületlenül érte. Akkori tudásukkal nem sokan számoltak azzal, hogy egy olyan nagynevű befektetési intézmény, mint a Lehman Brothers csődbe jut, és még kevésbé, hogy annak eredményeként már nemcsak befektetők, hanem a nemzetközi pénzpiacokon és a bankközi piacokon hitelezők is elvesztik pénzük jó részét.
Ez sokkolta a világot, s nyilvánvalóvá vált, bármi megtörténhet. A pénzpiacokon a bizalmatlanság, a félelem, a tanácstalanság lett úrrá. A hitelezők elzárták a finanszírozási forrásokat, elsőként azoknál, akiknél az áltagosnál nagyobb kockázatokat láttak. Magyarország ebbe a csoportba tartozott. A jelentős eladósodottság, a magas devizakitettség és a 2006 óta folytatott kiigazítás következtében a növekedés lelassult. E tényezők együttesen azt jelentették a piacnak, hogy kockázatos a további finanszírozhatóság.
Ebben a helyzetben nem volt kérdéses, hogy a bizonytalanná és olykor hisztérikussá váló piaci szereplők mellett a kiszámítható, ésszerű keretek között tartható szerződéses rendszerben működő nemzetközi intézmények segíthetik ki az országot finanszírozási szükségletei rendezésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.