A francia-brit egyetértés helyreállítása és ennek látványos demonstrálása az uniós csúcsértekezlet egyik kézzelfogható eredménye. Gordon Brown és Nicolas Sarkozy félórás találkozójukon a banki bónuszok megadóztatása mellett foglaltak állást és erre biztatták a többi uniós tagállamot is.
Korábban heves viták voltak a színfalak mögött London és Párizs között, miután Michael Barnier személyében egy francia politikus lett a belsőpiaci biztos, akinek hatáskörébe tartozik a pénzpiacok, így a legnagyobb európai pénzügyi központ, a londoni City felügyelete is.
Éjszakai sajtótájékoztatóján az elnöklő Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök azt is megerősítette, hogy még nem gyűlt össze a fejlődő országok klímavédelmi harcára 2012-ig évente szánt, mintegy kétmilliárd eurós uniós hozzájárulás, de az unión belüli egyeztetések e témában folytatódnak. Diplomaták név nélkül úgy nyilatkoztak, hogy a 27 uniós tagország kétharmada tett konkrét vállalást az első egyeztetésen.
A hírek szerint nemcsak az új tagországok óvatosak, hanem például Németország, Franciaország és Olaszország sem döntött még a támogatásról.
Nem hivatalos napirendi pont a csúcson, de megkerülhetetlen: a mit kezdjenek a pénzügyi csőd szélére sodródott 300 milliárd eurós adósságot felhalmozott és 12 százalékos deficitet produkáló Görögországgal.
Egyelőre nincsenek konkrét tervek és mindenki - legalább is hivatalosan - azt reméli, hogy az új görög kormány képes lesz megoldani a problémát. De az uniós nagyhatalmak vezetői azt is sejtették, hogy vészhelyzet esetén a zsebükbe fognak nyúlni, hogy megakadályozzák az izlandihoz hasonló pénzügyi összeomlást egy eurót használó uniós tagországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.