BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sorra esnek ki a csontvázak a szekrényből - Félrekezelték a válságot több EU-tagállamban

Vegyes új évre, lassú kilábalásra, a munkanélküliség további növekedésére és az infláció drasztikus visszatérésére számít az Európai Unió gazdaságában Barcza György, a K&H Bank elemzési igazgatója.

A több tekintélyes magyar szakértőnek feltett kérdésünkre, hogy mi vár az EU-ra 2010-ben, elöljáróban azt válaszolta: az Európai Központi Banknak mindenképpen és mielőbb fel kell lépnie a tagállamokban fenntarthatóbb költségvetési politika érdekében, hiszen „sok minden ettől függ”.

Nyilvánvaló, hogy az EU-ban is sorra esnek ki a csontvázak a szekrényből – mondta Barcza György. Az unió több tagállamában félrekezelték a válságot. Még nem dőlt el, hogy „melyik – a jó vagy a rossz – kalapba esik bele Görögország, Lettország vagy Írország”, s az is bizonytalan, hogy merre tart Románia, Spanyolország, Portugália és Olaszország.

Magyarországon a kormány jól kezelte a válságot, ám nem biztos, hogy ez elég a növekedéshez – állapította meg. A magyar gazdaság várhatóan akut növekedési problémával küzd majd 2010-ben, ez azzal a következménnyel járhat, hogy felzárkózás helyett „lezárkózunk” Románia vagy a tagjelölt Törökország szintjére. Felidézte, hogy hazánk 2004 óta van divergáló pályán az EU-átlaghoz képest az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) tekintve. A K&H vezető elemzője kizárólag az államadósság kezelését illetően bizakodó, véleménye szerint Magyarország itt középtávon csökkenő pályára állhat.

Az EU gazdasága és az európai bankrendszer – ez a két legkritikusabb tényezője az unió 2010-es kilátásainak. Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet és MTA Közgazdaságtudományi Intézetének kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint az európai bankokban még mindig nagy az olyan befektetések aránya, amelyeket veszteségként le kellene írni, ezért további tőkeinjekciókra lenne szükség a feltőkésítésükhöz. Így várhatóan lassúbb lesz a bankkonszolidáció, mint amilyen a válságból való kilábaláshoz kellene. Az eurózóna tagállamai közül Görögország, Írország és Spanyolország jelent rizikófaktort.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.