A több tekintélyes magyar szakértőnek feltett kérdésünkre, hogy mi vár az EU-ra 2010-ben, elöljáróban azt válaszolta: az Európai Központi Banknak mindenképpen és mielőbb fel kell lépnie a tagállamokban fenntarthatóbb költségvetési politika érdekében, hiszen „sok minden ettől függ”.
Nyilvánvaló, hogy az EU-ban is sorra esnek ki a csontvázak a szekrényből – mondta Barcza György. Az unió több tagállamában félrekezelték a válságot. Még nem dőlt el, hogy „melyik – a jó vagy a rossz – kalapba esik bele Görögország, Lettország vagy Írország”, s az is bizonytalan, hogy merre tart Románia, Spanyolország, Portugália és Olaszország.
Magyarországon a kormány jól kezelte a válságot, ám nem biztos, hogy ez elég a növekedéshez – állapította meg. A magyar gazdaság várhatóan akut növekedési problémával küzd majd 2010-ben, ez azzal a következménnyel járhat, hogy felzárkózás helyett „lezárkózunk” Románia vagy a tagjelölt Törökország szintjére. Felidézte, hogy hazánk 2004 óta van divergáló pályán az EU-átlaghoz képest az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) tekintve. A K&H vezető elemzője kizárólag az államadósság kezelését illetően bizakodó, véleménye szerint Magyarország itt középtávon csökkenő pályára állhat.
Az EU gazdasága és az európai bankrendszer – ez a két legkritikusabb tényezője az unió 2010-es kilátásainak. Darvas Zsolt, a Bruegel Intézet és MTA Közgazdaságtudományi Intézetének kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint az európai bankokban még mindig nagy az olyan befektetések aránya, amelyeket veszteségként le kellene írni, ezért további tőkeinjekciókra lenne szükség a feltőkésítésükhöz. Így várhatóan lassúbb lesz a bankkonszolidáció, mint amilyen a válságból való kilábaláshoz kellene. Az eurózóna tagállamai közül Görögország, Írország és Spanyolország jelent rizikófaktort.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.