BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tarlós: Nehéz bármi jót mondani a fővárosi költségvetésről!

„Nehéz bármi jót mondani Budapest jövő évi költségvetéséről” – hangsúlyozta a Gazdasági Rádió Nap vendége című műsorában a Fidesz fővárosi frakciójának vezetője. Tarlós István elmondta, hogy az önkormányzatok jövőre az ideinél kevesebb pénzt kapnak a büdzséből, ezáltal az amúgy is feszített működési feltételek a következő évben tovább romlanak.

A főváros 2010-ben 65 milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhat, mint idén, ami az ellenzéki politikus szerint azért különösen fájó, mert Budapest működése már eddig is labilis volt. Tarlós István hozzátette: a város teljes adósságállománya eléri a 280 milliárd forintot, ebből a BKV adóssága nagyjából 90 milliárd forintot tesz ki. A közlekedési vállalat ráadásul évente 20-30 milliárd forintos deficitet termel, ami megnehezíti az újabb hitelek felvételét - jelentette ki Tarlós István a Gazdasági Rádióban.

A frakcióvezető úgy véli, hogy a főváros gazdálkodását emellett további „látens pénzhiányok” is terhelik, sok esetben ugyanis a pénzügyi hézagok csak a későbbiekben derülnek ki. „Ha ezeket a pénzhiányokat is ide számítjuk, akkor odáig jutunk, hogy az 530 milliárd forint körüli összegből gazdálkodó főváros adóssága megközelíti a 400 milliárd forintot” – fogalmazott Tarlós István. A fővárosi frakcióvezető szerint tehát Demszky Gábor főpolgármester távozása után rengeteg félkész beruházást és pénzhiányt hagyhat maga után Budapesten.

Tarlós István úgy véli, hogy az adózás területén is folyamatos a trükközés. A fideszes politikus elsősorban azt kifogásolja, hogy az adók legnagyobb része nem „átengedett adó” mintájára működik. Tarlós István ezt úgy magyarázta, hogy az állam az adókat és a befizetési kötelezettségeket központi szinten határozza meg, és a bevételeknek csupán töredékét engedi át az önkormányzatoknak. A frakcióvezető felidézte Demszky Gábor szavait, aki elmondta, hogy 1990-ben például még a személyi jövedelemadó 100 százalékát átengedte az állam a helyhatóságoknak. Mostanra ez az arány 5 százalék alá süllyedt Budapesten.

Tarlós István arra is emlékeztetett, hogy lassan 15 éve beszélnek az úgynevezett ingatlanérték növekedési adó bevezetéséről is. Ennek az lenne a lényege, hogy ha az állam vagy egy önkormányzat infrastruktúrát fejleszt, és ennek következtében egy adott ingatlan értéke megnő, akkor ennek az értéktöbbletnek egy részét be kellene fizetni az államkasszába. Az ellenzéki politikus emellett az szja önkormányzatoknál hagyott arányát is drasztikusan megemelné annak érdekében, hogy az eddig is súlyos forráshiánnyal küszködő önkormányzatokat valamennyire tehermentesítse.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.