BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A befektetők fókuszában: munkanélküliség, Exxon, UPS

A januári munkanélküliségi adatok és a negyedéves vállalati jelentési szezon további alakulása határozhatja meg a New York-i értéktőzsde mutatóinak mozgását a jövő héten.

Február első hetében folytatódik az utóbbi negyedév folyamatairól szóló vállalati jelentések sorozata.

Nagy figyelem övezi majd az Exxon hétfői beszámolóját. Az energetikai szektor cégei közül hagyományosan elsőként jelentő társaság az előrejelzések szerint részvényenként 1,19 dolláros adó utáni nyereséget ért el. Ugyancsak a héten jelent a United Parcel Service (UPS) csomagküldő óriásvállalat, amelynek teljesítménye a konjunkturális helyzet megbízható mutatójának számít. A cég januárban felfelé módosította, részvényenként 73 centre emelte profit-előrejelzését.

Az amerikai gazdaság állapotát tükröző friss statisztikai adatok közül leginkább a januári munkanélküliségről - a mezőgazdaságon kívüli ágazatokban foglalkoztatottak számának alakulásáról - szóló jelentés mozgathatja meg a piacot.

A várakozások szerint a munkanélküliségi ráta nem változott az előző hónaphoz képest, a 26 éves csúcsnak számító 10,0 százalékon állt januárban, de megállt az állástalanok táborának közel két éve megszakítás nélkül tartó növekedése és létrejött ötezer új munkahely.

Az elmúlt héten gyengült a New York-i tőzsde. A befektetőket főként a görög helyzet nyugtalanítja. Attól tartanak, hogy az euróövezeti tag Görögország súlyos költségvetési, adósság- és bizalmi válsága az egész övezetben hátráltathatja a gazdasági kibontakozást. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe a hét folyamán 1,1 százalékkal esett vissza.

Az S&P 500-as mutató 1,7 százalékot gyengült, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 2,6 százalékot esett. Januárban végig nyomott volt a hangulat a börzén, főként azért, mert továbbra sincsenek a világméretű gazdasági válság tartós enyhülésére utaló egyértelmű jelek.

A hónap során a DJIA 3,5 százalékkal gyengült, az S&P 500-as 3,5 százalékot esett, a Nasdaq Composite pedig 5,4 százalékot veszített értékéből. Elemzők hangsúlyozzák, hogy mindez önmagában is aggasztó, ráadásul a New York-i tőzsdei almanach szerint 1950 óta a tőzsde januári teljesítménye mindössze 6 évet leszámítva mindig pontosan jelezte előre, hogy mi várható az év egészében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.